Z dnia na dzień jesteśmy coraz grubsi

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 17:39
Jak to możliwe, że w czasach gdy aktywnie promowany jest sport i zdrowy tryb życia, kiedy kult ciała widać niemal wszędzie, 50% Polaków cierpi na nadwagę?
Audio

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większej liczny osób. Raport "Demokracja według wagi" bada ten problem i jego społeczne postrzeganie w naszym kraju. Okazuje się, że 47% Polaków ma problem z nadwagą. Jednak 73% spośród nich jest zadowolona ze swojego wyglądu, a 55% ze swojej wagi. W czym tkwi problem?

- Paradoksalnie ocena ciała i tożsamość z własnym ciałem u osoby, która ma nadwagę lub otyłość, jest zaburzona. Ludziom się wydaje, że pod płaszczem, sukienką, spodniami ukrywają nadmiar swoich kilogramów i, że tego nie widać - mówi Agata Ziemnicka, dietetyk i psycholog kliniczny. Powodem dla którego otyli zaczynają się odchudzać są kłopoty ze zdrowiem, a nie wygląd.

Jakie mogą być przyczyny nadwagi i otyłości? – Emocje każą nam radzić sobie jakoś ze stresem. Najprostszym sposobem jest jedzenie, ale także papierosy, alkohol, hazard, narkotyki – mówi Ziemnicka. – Napięcie  i stres spotykają człowieka codziennie. Powodują one określone objawy: kogoś boli brzuch, kogoś głowa, ktoś inny nie śpi. Problem polega na tym, że zajmujemy się objawami, a nie przyczyną. Nam się wydaje, że gdy coś zjemy, będzie nam łatwiej – tłumaczy lekarz.

Istotną przyczyną otyłości jest także brak wiedzy. Nie wiemy nic o kaloryczności konkretnych potraw, ani też, co jeść powinniśmy, a czego nie. – Jemy to, co jest pod ręką – skarży się dietetyk. Problemem jest również brak czasu na to, by o siebie zadbać. – Zarabiamy pieniądze, zajmujemy się dziećmi, przedszkolem, czy szkołą językową. Jedzenie, które jest ogromnie istotne, zostaje na ostatnim miejscu – mówi Ziemnicka.

Więcej o zdrowym życiu, odchudzaniu, a także o mądrym tyciu dowiedzieć się można więcej z dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Jedz słodycze i chudnij!

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 14:00
- Można zjeść dwie kostki czekolady dziennie. Jeśli to jest dobrze wkomponowane w całodzienny plan diety, to nie zaszkodzi - mówi dietetyk Ewa Kurowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorowe warzywa poprawią apetyt

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 13:00
Oprócz zapachu i smaku w każdej potrawie ważny jest kolor. To barwy odpowiadają za to, jak postrzegamy posiłek, ale także za to, ile zjemy. W Czwórce o kolorach w jedzeniu rozmawiamy z dietetykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy badają dietę sprzed milionów lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 13:35
Najnowsze technologie pozwalają na poznanie diety hominidów sprzed milionów lat - informują naukowcy na łamach magazynu "Science".
rozwiń zwiń