Kolorowe warzywa poprawią apetyt

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 13:00
Oprócz zapachu i smaku w każdej potrawie ważny jest kolor. To barwy odpowiadają za to, jak postrzegamy posiłek, ale także za to, ile zjemy. W Czwórce o kolorach w jedzeniu rozmawiamy z dietetykiem.
Audio

- Kiedy za oknem szaro-buro i zimno, kolory dodają optymizmu, radości. Do kolorowego śniadania aż chce się wstawać - mówi dietetyczka Justyna Marszałkowska-Jakubik. To właśnie kolorowe warzywa i owoce na talerzu sprawiają, że spożywanie posiłków – poza zwykłym zaspokojeniem głodu – staje się także prawdziwą przyjemnością.

Źródła kolorów w warzywach i owocach nie stanowią już dla nauki zagadki. Doskonale znamy budowę związków chemicznych odpowiedzialnych za poszczególne barwy i wiemy wiele o funkcjach, jakie te związki pełnią w samych roślinach. Jedzenie ich ma też pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

- Pomarańczowe warzywa i owoce – dynia, marchewka, pomarańcza – są bogate w beta karoten. Dodaje on blasku naszej skórze, wzmacnia narząd wzroku. Inny przykład to buraki i intensywnie fioletowo-czerwone warzywa i owoce. Zawierają antocyjany, bardzo silne antyoksydanty. Kolorów można wymieniać mnóstwo, każdy oprócz znaczenia wizualnego ma znaczenie zdrowotne – opowiada ekspert.

Nie bez znaczenia są też kolory, w otoczeniu których jemy posiłek. – To, jak jest pomalowana nasza kuchnia, jakie mamy naczynia czy meble, również ma znaczenie – podkreśla dietetyk. Jeśli chcemy się odchudzić dobre będą chłodne, stonowane kolory. Gdy chcemy przybrać na wadze wybierzmy barwy ciepłe i intensywne.

Jedzeniu poświęcony jest także kolejna już edycja festiwalu filmowego Kuchnia+ Food Film Fest. Pokazom filmów fabularnych i dokumentalnych będą towarzyszyły spotkania z zaproszonymi gośćmi: bohaterami i twórcami filmów, znawcami i miłośnikami sztuki kulinarnej. Zaplanowano także wydarzenia specjalne i poczęstunki dla widzów związane z tematyką filmów. W Czwórce o prezentowanych na festiwalu filmach i dodatkowych atrakcjach opowiada Małgorzata Seck.

- Im więcej kolorów tym lepiej. W diecie najważniejsza jest różnorodność  – mówi Marszałkowska-Jakubik. Więcej o kolorach i ich związkach z apetytem, w dźwięku audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedz mądrze – w pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 17:48
Czy Polacy jedzą regularnie i zdrowo? Jak wyglądają nasze posiłki gdy jesteśmy w pracy? W Czwórce podpowiadamy, jak należy dobrze jeść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bar mleczny kontra fastfood

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 11:25
Czy jadamy jeszcze w barach mlecznych? Może wybieramy restauracje lub bary szybkiej obsługi? W Czwórce rozmawiamy o tym, gdzie się stołujemy i jakie są nasze żywieniowe zwyczaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większym widelcem zjesz mniej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 14:27
Rozmiar ma znaczenie. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że na to ile posiłku zjemy, ma wpływ wielkość kęsów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywność będzie strajkować!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 16:08
17 października na ulicach polskich miast pojawią się kolorowe korowody wolontariuszy przebranych za owoce i warzywa, które będą głośno manifestować sprzeciw wobec marnowania tych produktów.
rozwiń zwiń