Zacznij oszczędzać nim będzie za późno!

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 13:09
- Polacy mało oszczędzają, gdyż optymistycznie patrzą w przyszłość. Niestety rzeczywistość z reguły nie okazuje się tak dobra jak nasze założenia – mówił w Czwórce Paweł Majtkowski, który doradzał jak zacząć odkładać pieniądze.
Audio

Według globalnego sondaż miesięcznika Readers Digest na pytanie "czy mamy odłożone jakieś oszczędności na czarną godzinę" pozytywnie odpowiedziało zaledwie 23% ankietowanych Polaków. Dla porównania w Kanadzie i Czechach posiadanie takich środków zadeklarowało, aż 3/4 badanych. Zdaniem Pawła Majtkowskiego, głównego analityka firmy Expander, nieumiejętność oszczędzania jest w pewnym sensie polską tradycją związaną z czasami socjalizmu

- Wiele osób wmawia sobie, że ich nie stać na oszczędzania. Ja bardzo walczę z taką odpowiedzią, gdyż uważam, że każdego stać, żeby jakieś tam niewielkie pieniądze odłożyć, nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych – mówił gość Romualda Wójcika.

Zdaniem Pawła Majtkowskiego wystarczą już takie niewielkie kwoty i samo podjęcie decyzji o rozpoczęciu oszczędzania. Co więcej, znaczenie ma tu jak najwcześniejsze rozpoczęcie tego procesu.

- To jest taka kula śniegowa, która obrasta z każdym rokiem. Każde pięć lat dodatkowego oszczędzania na emeryturę powoduje, że kwota z którą kończymy jest dwa razy większa. Jeśli zaczniemy oszczędzać na emeryturę w wieku lat 25, to będziemy mieli dwa razy więcej pieniędzy niż zaczynając oszczędzanie w wieku lat 30.

W jaki sposób zacząć oszczędzać i z jakich narzędzi finansowych skorzystać dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapożyczanie się na święta weszło nam w krew

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 15:31
- Żyjemy w czasach, w których zapomnieliśmy, że jeżeli chcemy dokonać większego zakupu to możemy postarać się zaoszczędzić – mówił w Czwórce, Paweł Majtkowski, doradca finansowy z firmy Exapander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczny hedonizm nam się opatrzył

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 13:51
- W tym roku bardziej kierujemy się na dobre emocje, na myśli o rodzinie, a nie na zakupy. I na szczęście, w momencie zamknięcia sklepów w Wigilię, właśnie ten czynnik zacznie odgrywać dużą rolę - powiedziała prof. Małgorzata Bombol (SGH).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie chcą kredytów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 08:55
W pierwszych tygodniach stycznia klienci złożyli o 30-50 procent mniej wniosków kredytowych, niż wynosi miesięczna średnia z całego ubiegłego roku.
rozwiń zwiń