Polskie Radio
Section05
hipoteka

Koniec bankowych opłat za oczekiwanie na wpis do hipoteki? Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zwracaniu przez banki klientom opłaty pobieranej przed wpisem hipoteki do księgi wieczystej - informuje "Puls Biznesu". Jego celem jest nakazanie bankom zwrotu opłat i prowizji pobieranych od klientów przed wpisem do księgi wieczystej hipotek, będących zabezpieczeniem udzielonych kredytów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki opłaty prowizja hipoteka kredyt hipoteczny

Wakacje kredytowe. Firma analityczna wskazuje, ile mogą kosztować banki

Dzięki darmowym wakacjom kredytowym średniomiesięczna rata długu będzie niższa niż przeciętna jej wartość z ostatnich 5 czy 10 lat - wynika z wyliczeń HRE Investments. Dla banków wakacje kredytowe oznaczają koszt co najmniej kilkunastu, a może ponad 20 mld zł - tłumaczy firma koncentrująca się na nieruchomościach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości hipoteka stopy procentowe NBP budownictwo

Pomoc kredytobiorcom. Marta Kubiak: mam nadzieję, że banki odpowiedzą pozytywnie na nasz apel

- W sytuacji, gdy banki mają duże zyski, poniesienie kosztów inflacyjnych z ich strony nie będzie dużym kosztem, to dobry kierunek, wsparcie kredytobiorców jest korzystne - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (Prawo i Sprawiedliwość). W debacie wziął udział również Krzysztof Piątkowski (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA stopy procentowe pieniądze Eliza Olczyk społeczeństwo kredyt hipoteczny bank centralny hipoteka Mateusz Morawiecki kredyt mieszkaniowy

"Niemal pewne jest, że w marcu stopy procentowe wzrosną". Analitycy o rosnących kosztach pieniądza

Marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) powinno przynieść kolejną podwyżkę stóp procentowych - zwrócił uwagę w komentarzu główny analityk HRE Investments Bartosz Turek i ocenił, jaki będzie miało to wpływ na raty hipotek. We wtorek odbędzie się zaplanowane wcześniej posiedzenie Rady.
Zobacz więcej na temat:  hipoteka mieszkania GOSPODARKA kredyt hipoteczny pieniądze rynek

Wpis do księgi wieczystej w ciągu kilku tygodni. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w regulacjach o wpisach hipotek w księgach wieczystych. - Nasze przepisy skrócą czas oczekiwania na wpis do kilku tygodni. Ulży to kredytobiorcom - podkreśla autor projektu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Projekt ma trafić do Sejmuj w I kwartale tego roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA hipoteka Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa finanse osobiste

Prezes NBP: ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego

Ryzyko prawne portfela walutowych kredytów mieszkaniowych wzrosło i stało się w ostatnim okresie głównym zagrożeniem dla stabilności krajowego systemu finansowego - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego w swoim stanowisku dla Sądu Najwyższego ws. walutowych kredytów mieszkaniowych.
Zobacz więcej na temat:  kredyty walutowe GOSPODARKA NBP Adam Glapiński mieszkania hipoteka bank

Chętnie bierzemy kredyty hipoteczne. A długi coraz większe

Średnio 10,5 tys. zł na osobę wynosi zadłużenie Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych. Łączne obciążenie hipotek polskich gospodarstw domowych przekracza już 22 proc. produktu krajowego brutto i wskaźnik ten rośnie od wielu lat. 10 lat temu był o połowę mniejszy. Jak wyglądamy na tle innych krajów europejskich i czy to wciąż "zdrowe" dla gospodarki zadłużenie, czy może pora zacząć się obawiać przekredytowania? Sprawdzał to Piotr Wardziak.
Zobacz więcej na temat:  długi kredyty walutowe hipoteka budownictwo