Mieszkanie Białoszewskiego na środku Wisły!

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 12:00
W sobotę 1 września rusza warszawski festiwal "Przemiany", który tym razem odbędzie się nad Wisłą, na terenie Centrum Nauki Kopernik.
Audio

Impreza rozpocznie się wspaniałym przedstawieniem granym na wodzie oraz w podziemiach Centrum Nauki Kopernik. Spektakl ”Port Miron” jest opowieścią o Białoszewskim i jego Warszawie, która składa się z dwóch części. Pierwsza to klasyczny spektakl, w którym widzimy warszawskie mieszkanie poety, druga zaś to instalacja dźwiękowa w podziemiach.

- Chcieliśmy spełnić marzenie Białoszewskiego. Autor bardzo często pisał o nabrzeżu Wisły. Wyjęliśmy więc segment mieszkania Mirona Białoszewskiego i postawiliśmy na Wiśle. Czterech aktorów wciela się w postać poety - powiedziała w ”Poranku OnLine” Hania Nowak-Radziejowska, współreżyser przedstawienia ”Port Miron”.

W drugiej części projektu ”Port Miron” będziemy mogli zobaczyć instalację, dotknąć dźwięku oraz posłuchać archiwalnych nagrań Białoszewskiego, które przygotował on dla swojej głuchoniemej przyjaciółki. - Główną osią jest trójwymiarowa przestrzeń. Będziemy przedzierać się przez żywe krzewy, które rosną nad Wisłą. Zaraz za nimi ukaże nam się trójwymiarowa przestrzeń z nagraniami 3D z miejsc, o których pisał Białoszewski - dodała Karolina Szymańska-Migut z CN Kopernik.

Poza projektem ”Port Miron” na festiwalu będzie można również zobaczyć m.in. projekt "Indenti TY", fotografie z akcji artystycznej "6x6", czy wziąć udział w tworzeniu mebli. Wszystko w dniach 1-9 września. Cały festiwal zakończy się na Scenie Letniej wielkim koncertem z udziałem Manuela Göttschinga, klasyka niemieckiej muzyki elektronicznej, który wystąpi w dzień swoich urodzin. Polskę będę reprezentować Jacek Sienkiewicz oraz Maximilian Skiba.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Czytaj także

Warszawa ma nowy most. Znikną korki?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 10:38
Stołeczny ratusz podzielił uroczystości związane z otwarciem mostu Marii Skłodowskiej - Curie na dwa etapy. W sobotę można podziwiać przeprawę pieszo, w niedzielę na most i trasę wjadą samochody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przypłyń kajakiem do Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 16:30
Od czerwca przy położonym nad Wisłą Centrum zostanie udostępniona przystań dostępna dla wszystkich chętnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa będzie mówić, pisać i śpiewać w jidysz

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 16:33
Prawie 200 imprez kulturalnych, m.in. koncertów, spektakli, spotkań, warsztatów, wystaw i pokazów filmowych, zaplanowano w ramach IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska animacja na tegorocznym Festiwalu „Przemiany”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 16:00
Po raz pierwszy festiwal ”Przemiany’’ odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik. W tym roku w programie zagości polska animacja, wszystko do sprawdzenia w dniach 1-9 września.
rozwiń zwiń