Berlin przyciąga młodych

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 17:44
Tutaj Nick Cave założył band The Bad Seeds, tutaj rezydował David Bowie, tu wreszcie po barach przechadzał się Jim Jarmusch a Lou Reed skomponował rock-operę "Berlin". Czwórka rusza na Zachód.
Audio
  • Anka Depczyńska na tropikalnej wyspie pod... Berlinem. Posłuchaj relacji!
  • Weekend w Berlinie - posłuchaj, dlaczego warto odwiedzić to miasto

Dla zwykłego turysty Berlin jest trudny - ma za dużą powierzchnię i zbyt wiele do zaoferowania. Być może dlatego stolica Niemiec przyciaga przede wszystkim ludzi młodych, którzy nie chcą poruszać się utartymi szlakami i wolą poznawać miasto na własną rękę .

 - Klasyczne przewodniki lepiej zostawić w domu, a wycieczkę rozpocząć od zwiedzania dzielnic. - mówi Olga Teodorek z Niemieckiej Centrali Turystyki . Bo Berlin w gruncie rzeczy jest zlepkiem małych miasteczek, a każde z nich ma swój własny charakter.

Najbardziej artystyczna, imprezowa i kolorowa dzielnica to Kreuzberg, powstały w 2001 roku z połączenia części Berlina Wschodniego i Zachodniego. Kiedy wschodnią i zachodnią część miasta oddzielał mur, Kreuzberg leżał na peryferiach zachodu. Po upadku muru znalazł się nagle blisko centrum zjednoczonego Berlina. Stał się modny, ale na szczęście nie stracił oryginalnego charakteru.

- To miejsce głównie zamieszkują tureccy imigranci i zawsze było tu bujne życie nocne - opisuje uroki dzielnicy gość audycji "4 do 4". - Mamy tu niezliczone klimatyczne knajpki, bary z orientalnym jedzeniem, kina, niezależne teatry, galerie i sklepiki z antykami.

Inną ciekawą dzielnicą, w której życie toczy się charakterystycznym rytmem, jest Prenzlauer Berg , który wcześniej było typowym przedmieściem robotniczym: - W tej chwili jest to najmodniejsza dzielnica Berlina, gdzie osiedlają się młodzi, zamożni ludzie. Na szczęście artystyczno- -dekadencki klimat nie zniknął z ulic - dodaje ekspert.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie bije serce "nowego Berlina", dlaczego o stolicy Niemiec mówi się, że to największa tropikalna wyspa Europy, i skąd wzięła się legenda o "Moście Dziewic", koniecznie posłuchaj nagrania z audycji "4 do 4" .

kul

Czytaj także

Dublin: miasto piękne i… odrobinę przerażające

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:20
U2, Sinead O’Connor, James Joyce, czy Samuel Beckett to twórcy światowego formatu, pochodzący z Irlandii. Oprócz tego na świecie słynny jest irlandzki taniec i zielone piwo. Ta wyspa jest jednak także wymarzonym miejscem dla turystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mur, który już nie dzieli

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 18:25
9 listopada 1989 roku upadł Mur Berliński. Dziś wyłącznie w trzech miejscach oglądać można jego pozostałości, ale w wielu Europejczykach wspomnienia są wciąż żywe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grasse: miasto, które porywa zapachem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 17:04
Grasse, miasteczko we francuskiej Prowansji, kojarzy się głównie z… zapachem. To tam właśnie powstała powieść "Pachnidło" oraz jej filmowa adaptacja. Dziś wciąż wśród wąskich uliczek można poznać sekret tworzenia doskonałych perfum.
rozwiń zwiń