Ciechocinek, jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 16:08
To miejsce kojarzy się głównie z emerytami, którzy mają czas i pieniądze, by o siebie zadbać. Ciechocińskie uzdrowisko kryje jednak wiele tajemnic, znajduje się tu m.in. Warzelnia Soli wraz z tężniami, oraz... niezwykły kwiatowy zegar.
Audio

Od przeszło 170 lat wytwarzana jest tu sól spożywcza oraz jej pochodne, czyli tak zwany Ciechociński Szlam Leczniczy i Ług Leczniczy. W niewykorzystywanej do produkcji soli części warzelni zorganizowano muzeum, w którym miejsce znalazły eksponaty związanie nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej  w Ciechocinku. Uwagę przyciągają m.in. misternie odrestaurowane aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera, a także znajdujący się nieopodal… niezwykły zegar kwiatowy.

Odwiedź niezwykłe zakątki Polski z Czwórką <<<

- Wykonany jest z kwiatów, ale normalnie działa – tłumaczy przewodniczka, Grażyna Komosińska-Maksymowicz. – Jego mechanizm został ukryty pod ziemią i jest elektryczny. Kiedy jednak przyjdą mrozy i spadnie śnieg zegar się zatrzyma, dlatego należy zdejmować wskazówki. Mechanizm zostanie uruchomiony dopiero na wiosnę.

Najpierw warzelnia soli, potem i park wokół tężni ze ściankami wspinaczkowymi, stadionem, kortami tenisowymi, ale też więcej atrakcji przyciągających w jesienne weekendy, a wszystko przy współudziale środków finansowych z Unii Europejskiej. Dowiedz się więcej, słuchając nagrania audycji "Co Was kręci".

(kd/czwórka)

Czytaj także

Czy można interpretować zabytki?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 19:00
Już niedługo w Warszawie ruszy Centrum Interpretacji Zabytku. To naprawdę niezwykły projekt!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 18:00
Łańcut – nie bez powodu – słynie z pięknej rezydencji Lubomirskich i Potockich, otoczonej wspaniałym parkiem, ze słynną powozownią i zabudowaniami parkowymi. Zapraszamy Was na podróż po tym niezwykłym miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cytadela - miejsce, w którym rodziła się historia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 16:00
Muzeum, położone na terenie twierdzy zbudowanej przez władze rosyjskie po stłumieniu powstania listopadowego, to jedno z najważniejszych miejsc polskiej martyrologii.
rozwiń zwiń