Cytadela - miejsce, w którym rodziła się historia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 16:00
Muzeum, położone na terenie twierdzy zbudowanej przez władze rosyjskie po stłumieniu powstania listopadowego, to jedno z najważniejszych miejsc polskiej martyrologii.
Audio
  • Unia Niezwykłych Projektów w stołecznej Cytadeli

Ekipa "Co Was kręci" wybrała się do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Mieściło się w nim słynne carskie więzienie śledcze dla więźniów politycznych, bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne. Przewinęło się przezeń wiele wybitnych postaci naszej historii, wśród nich Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, ks. Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Roman Dmowski i wielu innych. Kilkuset oddało życie na stokach Cytadeli.

Poznaj pozostałe niezwykłe miejsca!
Fundusze unijne pomogą w odzyskaniu świetności budynkom i muzeum, będącym jednym z najważniejszych zabytków z czasów zaborów, a jednocześnie głównym miejscem polskiej martyrologii z tej epoki.
Projekt Muzeum Niepodległości poprzez rewitalizację i modernizację oddziału - Cytadeli Warszawskiej - w szczególności X Pawilonu, XI Pawilonu, Bramy Bielańskiej i dziedzińca został zgłoszony do Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał dofinansowanie projektu, podpisano tzw. preumowę.

Aby dowiedzieć się więcej o tym co już zrobiono i co przed nami w Unii Niezwykłych Projektów, posłuchajcie nagrania audycji "Co Was kręci", klikając w załączony plik dźwiękowy.

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka Józef Piłsudski
Czytaj także

Brama do Bieszczad: skansen w Sanoku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 09:00
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to niezwykłe miejsce, położone na wzgórzach. Odwiedzamy skansen, w którym dzięki funduszom europejskim w ciągu powstało miasteczko galicyjskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Łomży

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 11:00
Niedzielne "Co Was kręci" zabiera nas na Kurpie - zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca razem z nami!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Drozdowie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 17:00
Niedzielne "Co Was kręci" wybrało się do Drozdowa - zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca razem z nami!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w skansenie w Sierpcu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 18:00
Ekipa "Co Was kręci" wybrała się do Muzeum Wsi Mazowieckiej - zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca razem z nami!
rozwiń zwiń