Parzenie kawy na stażu to też inwestycja w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 16:09
Czy tego chcemy czy nie - są branże, w których bez stażu nie mamy żadnych szans na pracę.
Audio
  • Studenci na staż, czyli dlaczego czasami warto popracować za darmo

Dla jednych kurs parzenia kawy i obsługiwana ksero, dla innych zdobywanie praktycznego doświadczenia w wymarzonej firmie.

Dyplom ukończenia studiów, świadectwa odbytych kursów i szkoleń oraz zaświadczenia o kompetencjach językowych nie wystarczają już przy aplikowaniu o wymarzoną prace. Teraz potencjalny szef wymaga także, żeby kandydydat wykazał się udokumentowanym stażem. Według powszechnej opinii to jedna z niewielu możliwości nabycia umiejętności praktycznych do sprawowania danej funkcji, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.   
- Żeby staż spełnił swoje zadanie musi wyjść z inicjatywy samego zainteresowanego - wyjaśnia Tomasz Farana ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia i opowiada o projekcie, w którym studenci mieli do wyboru 50 ofert stażu w najważniejszych polskich firmach. W efekcie skorzystały z nich tylko trzy osoby. Resztę przerosły i wybór, i samo wyzwanie.
W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy uczelnianego biura karier. Na UW kieruje nim Marta Piasecka: - Zachęcamy naszych studentów do analizy swoich mocnych i słabych stron oraz do rozważenia czy jest się już gotowym zaoferować firmie umiejętności, za które można pobierać wynagrodzenie. A z badań wynika, ze głównym powodem niepodejmowania stażu jest właśnie brak wynagrodzenia.

Szczegóły dotyczące stażu i interesujących szkoleń znajdziesz w materiale Anki Depczyńskiej z audycji "4 do 4".

kul

Czytaj także

Emocje wyrażaj słowem, nie czynem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:57
Problem przemocy w szkole jest tak stary jak stara jest szkoła, z tą różnicą, że ciągle zmieniają się jej uwarunkowania i formy. Nie ma jednej metody, która zwalczy agresję wśród uczniów. Nie ma także sposobu, który całkowicie by ją wykluczył.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres w szkole? Pokonaj go!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 11:00
Nikt za nimi nie przepadał: kartkówki, odpowiedź przed tablicą... – stresujących sytuacji w szkole czasem udawaje się uniknąć. Ale nie zawsze. Eksperci podpowiadają w Czwórce, jak radzić sobie w takich trudnych chwilach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy nie są lojalnymi pracownikami?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 08:00
50 proc. pracowników w Polsce deklaruje, że nie są przywiązani do swojego pracodawcy. Szefowie zgrzytają więc zębami, a psychologowie cieszą się, że "nareszcie przestajemy się bać walczyć o swoje".
rozwiń zwiń