Stres w szkole? Pokonaj go!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 11:00
Nikt za nimi nie przepadał: kartkówki, odpowiedź przed tablicą... – stresujących sytuacji w szkole czasem udawaje się uniknąć. Ale nie zawsze. Eksperci podpowiadają w Czwórce, jak radzić sobie w takich trudnych chwilach.
Audio

- Odpytywanie przed tablicą to czynnik bardzo stresogenny – mówi Monika Grześ, psycholog. – Bo choć niewielu przepada za wystąpieniami publicznymi, a w szkole dochodzi jeszcze presja ocen. To czasem "być albo nie być" dla ucznia. Poza tym, cała klasa słucha tego, co ten uczeń mówi, więc dochodzi obawa, że mogą zacząć się śmiać.

Zdaniem ekspertów jednak w dziej szych szkołach, z nowym programem nauczania, odchodzi się już od pytania przed tablicą. – Dużo więcej mówi się bowiem o stresie i zaczyna się zwracać uwagę na psychikę młodego człowieka – mówi psycholog Katarzyna Dąbrowska.

A z lęk przed publicznymi wystąpieniami to przypadłość, z którą zmaga się niestety wielu Polaków. Najprościej sobie z nim radzić, przyzwyczajając się podczas wielokrotnych występów. – Warto też z tłumu osób, do których mówimy wybrać jedną, która przyjaźnie wygląda, utrzymać z nią kontakt wzrokowy i wyobrazić sobie, że mówimy tylko do niej – tłumaczy Grześ.

Psychologowie sugerują także, by „drugiego dna” zacząć doszukiwać się, jeśli uczeń zaczyna wagarować. – Może to być nie tylko oznaka młodzieńczego buntu – mówi Dąbrowska. – Może chodzić o coś więcej.

By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego z audycji "4 do 4".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

Technikum to znakomita droga kształcenia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 12:38
- Dziś zbieramy smutne żniwo tego, że traktowaliśmy szkolnictwo zawodowe jak coś gorszego i wstydliwego - mówi Anna Wdowińska-Sawicka z "Perspektyw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kozioł ofiarny" z klasy przeniósł się do internetu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 11:33
Nadużywanie internetu najczęściej związane jest z problemami takimi jak depresja, albo stany lekowe. I choć w Polsce statystyki odpowiadają średniej europejskiej, coraz więcej młodych ludzi nie wyobraża sobie życia bez sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologie - przeciwnicy, czy sprzymierzeńcy edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 06:00
Zdaniem wielu już niebawem może stać się tak, ze kursy internetowe całkiem zastąpią klasyczne szkolne lekcje. – Oprócz kształcenia szkoła spełnia mnóstwo innych funkcji, m.in. socjalizacyjną, a tego nie da się zastąpić wirtualnym szkoleniem – mówi Kamil Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych.
rozwiń zwiń