Irlandzkie murale uczą historii

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 12:00
Za pomocą sztuki ulicy Irlandczycy wyrażają poglądy i opowiadają o historii kraju. Najwięcej zaangażowanych politycznie prac graficiarzy znajduje się w Irlandii Północnej, w Belfaście i Derry.
Audio
  • W "Tygodniu Irlandzkim" prezentujemy murale z Belfastu i Derry. Posłuchaj na czym polega ich wyjątkowość

Brytyjska okupacja, wojna domowa, "krwawa niedziela", działalność IRA - w historię Irlandii wpisanych jest wiele dramatycznych momentów. Można o nich przeczytać w książkach i podręcznikach, albo można je też obejrzeć na murach irlandzkich miast.

 - Jak tylko przyjeżdża się do Belfastu, od razu widać, w czyjej jest się dzielnicy - opowiada Marta Wieszczycka z Europejskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Celtyckiego. - Tam, gdzie mieszkają "probrytyjscy" Irlandczycy nawet krawężniki są w barwach Wielkiej Brytanii. Jeśli zaś chodzi o murale to w przeważającej mierze są one manifestacją siły i agresji.

Czytaj także: Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

Zupełnie inną wymowę mają prace grafitti wykonane przez sympatyków niepodległej Irlandii. Ich murale często nawiązują do staroirlandzkich mitów i mają wręcz baśniowy wymiar. Jak twierdzi Łukasz Greszta z magazynu "Art & Business", niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, a przy okazji żywe lekcje historii: - Murale, które, tak jak w Irlandii, mają związek z walkami niepodległościowymi, spełniają jedną podstawową funkcję, czyli upamiętniają bojowników i przypominają, że walka trwa.

mural
mural w Belfaście

Historia sztuki ulicznej w Irlandii sięga lat 60., kiedy to w jednej dzielnicy Derry miejscowy aktywista na rzecz równych praw katolików i protestantów, John „Caker” Casey namalował napis "You Are Now Entering Free Derry". O tym, co było dalej, dowiesz się, słuchając kolejnego materiału Eweliny Grygiel przygotowanego w ramach cyklu "Tydzień Irlandzki" w "Poranku OnLine".

 


mural
mural w Derry

kul  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zrobi mural?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 13:00
W najbliższej audycji "Na cztery ręce" porozmawiamy o muralach, szeroko pojętej kulturze ulicy i artystach ulicy oraz ciekawych projektach i ich odbiorze społecznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 10:50
Futbol gaelicki i hurling to ich ulubione sporty. Z okazji "Tygodnia Irlandzkiego" w Czwórce sprawdzamy, co kręci mieszkańców Zielonej Wyspy.
rozwiń zwiń