X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 10:50
Futbol gaelicki i hurling to ich ulubione sporty. Z okazji "Tygodnia Irlandzkiego" w Czwórce sprawdzamy, co kręci mieszkańców Zielonej Wyspy.
Audio
  • Ewelina Grygiel opowiada o najpopularniejszych sportach w Irlandii

Tym, czym dla Polaków jest piłka nożna, dla Irlandczyków jest futbol gaelicki. Jak mówi jeden z zawodników drużyny Cumann Warszawa, ta dyscyplina łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej i ręcznej oraz rugby: - To naprawdę interesująca i pełna rywalizacji gra, w której piłkę można kopać, kozłować oraz podbijać nogą. Drużna liczy 15 zawodników, a mecze są rozgrywane na boisku podobnym do tego, na jakim grają rugbyści.

Drugą narodową dyscypliną mieszkańców Zielonej Wyspy, która może wydać się ciekawa z naszego punktu widzenia, jest hurling, uważany za najszybszy drużynowy sport świata rozgrywany na trawie. Uczestnicy używają skórzanej piłki o średnicy 65 mm i specjalnego kija wykonanego z drewna jesionowego o długości 64-97 cm.

Obie dyscypliny uważane są za sporty dla całej rodziny, a miłość do nich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie: - Wynika to z zaszłości historycznych i z faktu, że te aktywności są po prostu bardzo stare - tłumaczy Justyna Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej. - Przypuszcza się, że hurling uprawiany jest od prawie 3 tysięcy lat. W momencie, kiedy Irlandczycy byli pozbawieni tożsamości narodowej, w okresie zaboru angielskiego, to właśnie sporty stanowiły przejaw ich wierności oraz miłości do ojczyzny.

Oprócz dyscyplin z piłką w roli głównej Irlandczycy lubią jeszcze łowić ryby, grać w golfa, jeździć konno, żeglować oraz chodzić na wycieczki. Informacje na ten temat zdobyła Ewelina Grygiel, a szczegóły znajdziesz w dołączonym do artykułu nagraniu z "Poranka OnLine".

W tym tygodniu zapraszamy na kolejne odsłony "Tygodnia Irlandzkiego" w "Poranku OnLine" - od poniedziałku do piątku międzygodziną 6.00 a 9.00

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dublin: miasto piękne i… odrobinę przerażające

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:20
U2, Sinead O’Connor, James Joyce, czy Samuel Beckett to twórcy światowego formatu, pochodzący z Irlandii. Oprócz tego na świecie słynny jest irlandzki taniec i zielone piwo. Ta wyspa jest jednak także wymarzonym miejscem dla turystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parkour zmusza do rozwoju, ale nie do rywalizacji

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 19:00
Najtrudniej przełamać własne lęki, ale paradoksalnie najłatwiej wykonać pierwszy skok. Parkour to nie tylko sport, ale też styl bycia, który daje poczucie, że możesz poruszać się gdzie i jak chcesz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandia wnosi doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 12:29
Irlandia od 1 stycznia 2013 roku przejęła przewodnictwo Unii Europejskiej. To już jej siódma prezydentura.
rozwiń zwiń