Radio przekazuje dźwiękową naturę świata

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 09:20
Radio, podobnie jak książki, rozwija wyobraźnię i jest antidotum na to, co funduje nam obrazkowa popkultura. Dobrze o tym wie bohaterka reportażu Doroty Bonieckiej-Górny, która radia słuchała... jeszcze przed narodzeniem.
Audio
  • Reportażu Doroty Bonieckiej-Górny "Dlaczego Radio?"

 - Radio w naszym domu było jak członek rodziny - mówi bohaterka reportażu "Dlaczego Radio?". - I do dziś z tatą mamy tak, że pierwsze co robimy po przebudzeniu, to włączamy radio.

W rodzinnej kolekcji nie brakuje oryginalnych i cennych radioodbiorników. Wśród nich jest m. in. model wyprodukowany z okazji urodzin brytyjskiej królowej Elżbiety i kupiony na aukcji w Londynie. Są też różne modele samochodowe - oczko w głowie pana domu. Są one wyszukiwane podczas rodzinnych łowów na giełdach staroci, jarmarkach i bazarach.

 - Radia słucham od zawsze - deklaruje rozmówczyni Doroty Bonieckiej-Górny. - I jestem pewna, że robiłam to jeszcze przed przyjściem na świat, bo tato na pewno "puszczał" mamie ulubione audycje. Radio towarzyszyło nam rano, po szkole, w samochodzie. A że jesteśmy wymagający, słuchamy Polskiego Radia. Ktoś kiedyś powiedział, że odkąd przełączył się na publiczne rozgłośnie zaczął jeździć wolniej. I ja się z tym całkowicie zgadzam. Co więcej, wyobrażam sobie życie bez telewizora, zmywarki czy nawet piekarnika. Ale bez radia już nie!

Więcej o miłości do radia i starych radioodbiorników dowiesz się słuchając reportażu Doroty Bonieckiej-Górny, który jest dołączony do artykułu.

Zajrzyj także do archiwum Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia i przypomnij sobie najciekawsze, zrealizowane tam, materiały > > >
kul

Czytaj także

W radiu nie ma rzeczy niemożliwych

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 15:13
Wielu mówi o "magii radia". Z okazji Światowego Dnia Radia Patryk Kuniszewicz i ekipa czwórkowych repotrerów zdecydowali się podzielić ze słuchaczami swoimi zawodowymi tajemnicami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pablopavo: siła radia jest bardzo duża

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 16:37
Radio miało gigantyczny wpływ na muzykę Lesława. Katarzyna Herman ceni w eterze zwłaszcza reportaże. A co o naszym medium powiedzieli Smolik i Arkadiusz Jakubik?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W starym radiu można się zakochać

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 20:44
Zaczęło się 40 lat temu. Pierwotną inspiracją był dodatek do brytyjskiej gazety, w której były fotografie starych radioodbiorników. One go zauroczyły.
rozwiń zwiń