Rowerem przez Afrykę, czyli podróżowanie idealne

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 16:56
Kręcą cię ekstremalne wyprawy? Co powiesz na rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu? O takiej podróży opowiada nam Maciej Czapliński.
Audio

Czapliński, z wykształcenia prawnik, z pasji - podróżnik, na wyjątkową wyprawę postanowił wybrać się z grupą śmiałków. Rowerami dostali się z północnego krańca Czarnego Lądu na jego południową rubież - Przylądek Igielny. Wcześniej podobnym wyczynem mógł pochwalić się inny Polak - Kazimierz Nowak, który w latach 30. ubiegłego wieku przemierzył Afrykę, dużą część trasy pokonując rowerem. - Rower to idealny środek lokomocji - zaznacza Czapliński.

O ekspedycji Czaplińskiego opowiada książka "Afryka. Przekrój podłużny. Rowerowe safari z Kairu do Kapsztadu". - W sumie przejechaliśmy ponad 13000 kilometrów – mówi podróżnik i autor publikacji. - Byliśmy zachwyceni. Przede wszystkim różnorodnością - zarówno krajobrazów, jak i ludzi. Czuliśmy się też bardzo bezpiecznie, a ludzie byli bardzo przyjaźni - podkreśla.

- W długiej podróży bardziej istotny niż sprawdzony sprzęt jest skład osobowy wyprawy. Sprzęt można wymienić, naprawić, części, które się zepsują, można dosłać z Polski. Uczestników natomiast ciężko dosłać - opowiada Czapliński. - Nie znaliśmy się wcześniej i to było ryzykowne, ale przejechaliśmy. Teraz znamy się nieźle, wiemy wiele o sobie - dodaje.

Więcej o wyprawie i książce, która ją opisuje, dowiedzieć się można z dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Dzienniki rowerowe – konkurs w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 10:28
Zagadki literackie związane z tematyką rowerową oraz rozmowa z pewnym znanym reżyserem, który przejechał ostatnio, rzecz jasna na rowerze, pół Europy. Zapraszamy w niedzielę o 16.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolarstwo wyczynowe w domu?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 15:40
W Czwórce rozmawiamy o spinningu, czyli wyjątkowym podejściu do dbania o formę oraz promującej go nietypowej imprezie Halloween Indoor Cycling Marathon.
rozwiń zwiń