PESEL - co tak naprawdę oznacza ten numer?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 08:00
Jaka maszyneria i matematyka stoi za tworzeniem algorytmów naszych osobistych kodów i czy numery PESEL mogą się kiedyś skończyć?
Audio
  • Czym jest numer PESEL i jakie informacje o nas zawiera? (Stacja Nauka/Czwórka)
Dowody osobiste są nam potrzebne m.in. podczas wypełniania bankowych dokumentów. Jakie funkcje spełniają zawarte w nich cyfry?
Dowody osobiste są nam potrzebne m.in. podczas wypełniania bankowych dokumentów. Jakie funkcje spełniają zawarte w nich cyfry?Foto: Glow Images/East News

Słowo PESEL oznacza Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Pierwsze sześć cyfr tego numeru oznacza datę naszego urodzenia, kolejne również mają swoje znaczenie.

- Algorytmy są właściwie wszędzie, nawet tam, gdzie się ich nie spodziewamy - podkreślał dr hab. Łukasz Kowalik z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. - Dlatego twórcy "peselu" wzbogacili go o kilka funkcji. Jakich? To zdradzał ekspert w rozmowie z Karolem Pawłowickim.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 12.09.2016

Godzina emisji: 12.20

kd/pj

Czytaj także

Basen pod lupą. Chlor, grzyby i bakterie?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 14:20
- Woda w basenach nie musi być, ale bywa siedliskiem niebezpiecznych patogenów m.in. dla układu moczowo-płciowego - mówiła w rozmowie z Czwórką Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Napięcie krokowe". Czego nie robić podczas burzy?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 15:37
- "Napięcie krokowe" to zjawisko, w którym mierzymy potencjał elektryczny pomiędzy dwoma punktami na ziemi, oddalonymi o odległość kroku - mówił Michał Chiliński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w mieście jest cieplej niż poza nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 15:23
- Różnice mogą sięgać nawet kilkunastu stopni - mówił w rozmowie z Czwórką Michał Chiliński z Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starość nie radość. Dlaczego się starzejemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 15:21
W Centrum Nauki Kopernik ruszył festiwal Przemiany "Pokusa Nieśmiertelności", a my w Czwórce rozważamy "dlaczego wraz z upływem lat zużywa się nasz organizm".
rozwiń zwiń