X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PESEL - co tak naprawdę oznacza ten numer?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 08:00
Jaka maszyneria i matematyka stoi za tworzeniem algorytmów naszych osobistych kodów i czy numery PESEL mogą się kiedyś skończyć?
Audio
  • Czym jest numer PESEL i jakie informacje o nas zawiera? (Stacja Nauka/Czwórka)
Dowody osobiste są nam potrzebne m.in. podczas wypełniania bankowych dokumentów. Jakie funkcje spełniają zawarte w nich cyfry?
Dowody osobiste są nam potrzebne m.in. podczas wypełniania bankowych dokumentów. Jakie funkcje spełniają zawarte w nich cyfry?Foto: Glow Images/East News

Słowo PESEL oznacza Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Pierwsze sześć cyfr tego numeru oznacza datę naszego urodzenia, kolejne również mają swoje znaczenie.

- Algorytmy są właściwie wszędzie, nawet tam, gdzie się ich nie spodziewamy - podkreślał dr hab. Łukasz Kowalik z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. - Dlatego twórcy "peselu" wzbogacili go o kilka funkcji. Jakich? To zdradzał ekspert w rozmowie z Karolem Pawłowickim.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 12.09.2016

Godzina emisji: 12.20

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Basen pod lupą. Chlor, grzyby i bakterie?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 14:20
- Woda w basenach nie musi być, ale bywa siedliskiem niebezpiecznych patogenów m.in. dla układu moczowo-płciowego - mówiła w rozmowie z Czwórką Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Napięcie krokowe". Czego nie robić podczas burzy?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 15:37
- "Napięcie krokowe" to zjawisko, w którym mierzymy potencjał elektryczny pomiędzy dwoma punktami na ziemi, oddalonymi o odległość kroku - mówił Michał Chiliński z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w mieście jest cieplej niż poza nim?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 15:23
- Różnice mogą sięgać nawet kilkunastu stopni - mówił w rozmowie z Czwórką Michał Chiliński z Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starość nie radość. Dlaczego się starzejemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 15:21
W Centrum Nauki Kopernik ruszył festiwal Przemiany "Pokusa Nieśmiertelności", a my w Czwórce rozważamy "dlaczego wraz z upływem lat zużywa się nasz organizm".
rozwiń zwiń