Superksiężyc - wyjątkowa pełnia na niebie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 12:58
- To zjawisko niecodzienne. Choć pełnia zdarza się raz na cztery tygodnie, w tym miesiącu księżyc na swojej orbicie jest najbliżej Ziemi - mówił Mateusz Borkowicz z Planetarium Niebo Kopernika.
Audio
  • Superpełnia. Na czym polega wyjątkowość dzisiejszej pełni księżyca? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/KasaBubu

Jak tłumaczył Mateusz Borkowicz w rozmowie z Czwórką, orbita Księżyca - podobnie jak orbity wielu planet - zgodnie z prawem Johannesa Koeeplera nie jest idealnie ogrągła, a eliptyczna, odrobinę spłaszczona. - Różnica między najdalszym od Ziemi, a najbliższym naszej planecie punktem na księżycowej orbicie wynosi ok. 40 tys. km. To jeden obwód Ziemi, ale w skali kosmosu to niewiele. Średnia odległość Księżyca od Ziemi to 380 tys. km - wyliczał ekspert.

14 listopada Księżyc ma znajdować się najbliżej Ziemi, a jego kula, widziana z naszej planety, będzie nawet o kilkanaście procent wieksza, a także jasniejsza niż w przypadku tradycyjnych pełni. Co jeszcze będziemy mogli dostrzec na niebie nocą? I dlaczego Księżyc, widziany podczas wschodu tuż nad Ziemią, wydaje nam się większy niż wówczas, gdy jest już wysoko na niebie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 12.15

kd/jp

Czytaj także

Rok przestępny... bo 4 minuty robią wielką różnicę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 13:00
Rok 2012 jest przestępny. To oznacza, że mieliśmy szansę przeżyć w nim o jeden dzień dłużej. Skąd bierze się ten jeden dodatkowy dzień? I dlaczego doliczany jest co cztery lata?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe polskie odkrycia naukowe XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:23
W dwudziestoleciu międzywojennym Polacy dokonali wielu znaczących odkryć w różnych dziedzinach wiedzy, ale świadomość o nich wśród naszych rodaków wciąż jest niewielka.
rozwiń zwiń