Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
Audio
  • Czym jest autyzm i jak wygląda życie z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem? (Stacja Nauka/Czwórka)
Osoby z autyzmem widzą świat na swój sposób i na swój sposób próbują radzić sobie z otaczającą rzeczywistością
Osoby z autyzmem widzą świat na swój sposób i na swój sposób próbują radzić sobie z otaczającą rzeczywistościąFoto: Pixabay.com/Public Domain

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Pierwsze symptomy pojawiają się bardzo wcześnie, często diagnozowane są już u kilkunastomiesięcznych niemowląt lub przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia. Osoby z autyzmem odbierają świat inaczej niż my, a wśród nich 5 - 10 proc. stanowią ludzie niezwykle uzdolnieni. - Autyzm związany jest także często z innymi zaburzeniami, a nawet chorobami. Często towarzyszą mu epilepsja, choroby umysłowe, schizofrenia, czy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne - mówiła Katarzyna Marciniak, psycholog, terapeuta integracji sensorycznej, dyrektor Promitis.

Zmysły osób autystycznych są albo nadwrażliwe, albo niedostatecznie uwrażliwione. Dlatego próbują oni poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością na swój sposób, i dostosować ją do siebie. Czym objawia się autyzm i jak żyć z tym zaburzeniem albo z osobą nim dotkniętą? Na co zwracać uwagę, a jakich zachowań się wystrzegać? I jak ułatwić naukę osobom z autyzmem ma pewna aplikacja przygotowana przez polskich licealistów? Zapraszamy do wysłuchania materiału reporterskiego, który przygotowała Kaja Zemła.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 5.12.2016

Godzina emisji: 12.35

kd/mz

Czytaj także

Tydzień Mózgu. Na czym polegają badania EEG?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 15:22
Badanie EEG to nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokaż mi jak piszesz, a powiem co ci dolega

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 09:00
Ponad pięć tysięcy różnych cech charakteru grafolog jest w stanie odczytać z charakteru naszego pisma. Jak się okazuje z tych usług korzystają nie tylko kryminolodzy, ale też lekarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy licealiści stworzyli nowy egzoszkielet

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 10:00
Licealiści z Suchej Beskidzkiej Krzysztof Dańczak i Kamil Wójcik są twórcami konstrukcji wyjątkowego egzoszkieletu, który wspomaga mięśnie. Ich projekt nazywa się Prometeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obalamy mity o hipnozie. Co o niej mówi nauka?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 17:07
Wahadełko, Kaszpirowski, manipulacja - to zwykle pierwsze skojarzenia, które mamy z hipnozą. A co tak naprawdę oznacza być pod jej wpływem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego suszarka lub odkurzacz usypiają dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 14:06
Biały szum to nic innego jak jednostajne dźwięki, które wydają domowe sprzęty: wentylator, odkurzacz czy lodówka, a także suszarka. Dlaczego działa on usypiająco?
rozwiń zwiń