X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świat kolorów. Możemy odbierać je całym ciałem

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 15:12
- Z punktu widzenia fizyki kolor to jest promieniowanie elektromagnetyczne o określonej długości fali. Można je całkiem łatwo zmierzyć - wyjaśniał w "Stacji Kultura" Czwórkowy rzecznik nauki Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.   
Audio
  • Jak odbieramy kolory? Podobno nie tylko za sprawą oczu i mózgu... (Stacja Nauka/Czwórka)
Kolory mogą mieć na nas większy wpływ niż do tej pory uważaliśmy (Stacja NaukaCzwórka)
Kolory mogą mieć na nas większy wpływ niż do tej pory uważaliśmy (Stacja Nauka/Czwórka)Foto: solomonjee/Shutterstock.com

Najnowsze badania pokazują, że kolory mogą wpływać na nas w potężny sposób - działają nie tylko na emocje, ale także podobno mogą oddziaływać na konkretne procesy fizjologiczne w naszym ciele. - To jak kolory wpływają na nas z punktu widzenia zdrowia psychicznego, a przede wszystkim fizycznego jest zagadnieniem skomplikowanym. Chodzi tu zarówno o oddziaływanie obiektywne, jak i emocjonalne - tłumaczył Szymon Drobniak.

Szymon Drobniak Kolory silnie wpływają na procesy, które sterują cyklem jawy i snu. Gdy bombardujemy oczy niebieskim światłem, to utrudniamy sobie zasypianie - rozbijamy ten naturalny cykl

W badaniu kolorów i ich oddziaływaniu na nasze organizmy niezwykle interesujące jest także to, jak kolory odbieramy - okazuje się, że biorą w tym procesie udział nie tylko oczy i mózg. - Na światło reagują różne narządy naszego ciała. Nie jest to widzenie takie jak oczami, a wszystkie ekstraokularne fotoreceptory nie są do mózgu podłączone - mówił Czwórkowy specjalista.

Jak zatem wpływa na nas niebieskie światło z ekranów komputerów lub telefonów oraz czy warto więcej uwagi przykładać do wyboru kolorów ścian - na te pytania znajdziecie odpowiedzi w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Szymon Drobniak (Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego)  

Data emisji: 14.03.2017

Godzina emisji: 12.23

jsz/kd
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czarny humor. Świadczy o naszej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 15:12
Według wyników badań opublikowanych przez czasopismo "Cognitive Processing" osoby z poczuciem humoru wykazują się wyższym ilorazem inteligencji. Czy w naszym mózgu istnieje ośrodek odpowiadający za poczucie humoru?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka języków obcych. Liczy się motywacja

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 13:34
- Dwujęzyczność polega na tym, że jesteśmy w stanie przechodzić bez skrępowania z jednego języka na drugi - wyjaśnia w "Stacji Nauka" Magdalena Bedyńska, dyrektorka powstającej właśnie dwujęzycznej szkoły PWN.   
rozwiń zwiń