X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słonie - ambasadorzy ekologicznego papieru

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 15:07
Produkowany w Europie na bardzo małą skalę jako produkt luksusowy, słoniowy papier jest całkiem ekologiczny i to nie tylko dlatego, że do jego produkcji nie trzeba wycinać drzew. Czy ma szansę stać się alternatywą dla papieru tradycyjnego?
Audio
  • Sprawdzamy właściwości słoniowego papieru (Stacja Nauka/Czwórka)
Reporterka Czwórki Anna Borkowska w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym
Reporterka Czwórki Anna Borkowska w Warszawskim Ogrodzie ZoologicznymFoto: Czwórka

Patryk Pyciński Faktura słoniowego papieru bywa dość charakterystyczna. Miejscami można w nim znaleźć fragmenty niestrawionych roślin i owoców

- Do produkcji papieru słoniowego wykorzystywane są odchody tych zwierząt - mówi rozmówca Anny Borkowskiej Patryk Pyciński, opiekun słoni afrykańskich w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. - Słonie trawią jedynie około 40 procent tego, co zjedzą, a pozostałości te mają dużo celulozy. To świetny materiał do produkcji papieru - tłumaczy Czwórkowy ekspert.   

A jak wygląda proces tworzenia słoniowego papieru? - Po pierwsze odchody słonia trzeba pozbierać, a następnie osuszyć oraz oczyścić z resztek piasku i kawałków roślin - wyjaśnia Patryk Pyciński. - Potem materiał ten jest namaczany, gotowany i dodaje się do niego sody oczyszczonej. Ten naturalny składnik ma właściwości wybielające, antybakteryjne i zapobiega utrzymywaniu się nieprzyjemnego zapachu - dodaje.

Słuchając nagrania całego materiału przygotowanego dla "Stacji Nauka" przez Annę Borkowską, dowiecie się też, dlaczego im dłużej gotujemy materiał ze słoniowych odchodów, tym lepsza jest jakość produktu końcowego czyli papieru, oraz gdzie na świecie nie jest on dobrem luksusowym.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 12.46

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jabłko Adama. "Określa twoje brzmienie"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 14:00
Na pierszy rzut oka definiuje mężczyznę. Okazuje się jednak, że ten organ jest wspólny dla obu płci, a jego nazwa pochodzi z Biblii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:52
Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń