Łąka od kuchni - czego jeszcze nie wiemy o krowach?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:03
Czy wiedzieliście, że krowa przesypia jedynie godzinę w ciągu doby? Okazuje się, że krowy skrywają przed nami wiele tajemnic. Te na pozór bierne zwierzęta spędzają całe dnie na mozolnej pracy skupionej wokół własnego organizmu.
Audio
  • Paulina Abramowicz-Pindor opowiada o sekretnym życiu krów (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

 - Krowa nawet kiedy odpoczywa, to pracuje. W czasie leżenia przeżuwa. Rozdrobnioną paszę musi w taki sposób przygotować do trawienia, żeby te wszystkie mikroorganizmy, które żyją w jej ciele - a jest ich bardzo dużo - miały co jeść.  Sama je pierwotniaki, które znajdują się w przewodzie pokarmowym. - mówiła Paulina Abramowicz-Pindor dr inż. nauk rolniczych.

Być może nie jest to oczywiste na "pierwszy rzut oka", ale te zwierzęta mają wiele wspólnego z człowiekiem i jego codziennymi rytuałami. Krowy podobnie jak ludzie zazdrośnie bronią swojej przestrzeni osobistej. - W przestrzeni indywidualnej (przed i za nami) tolerujemy obecność wyłącznie osób zaprzyjaźnionych - nie mamy za to problemu z tym, żeby osoby obce znajdowały się obok nas - podobnie jest z krowami - wyjaśniała ekspertka.

Czy krowy to daltoniści? Dlaczego mleczarz musi z nimi zaprzyjaźnić? I czy to prawda, że są w stanie oszukać najnowsze technologie? O tym opowiadaliśmy w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Gość: dr inż. Paulina Abramowicz-Pindor (wyukładowca, dr inż. nauk rolnicznych)

Data emisji: 27.10.2017

Godzina emisji: 12.19

ac/kd


Czytaj także

Niektóre zwierzęta prawie nie śpią. Po co nam sen?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 17:49
- Sen związany jest z regeneracją układu nerwowego, a przede wszystkim mózgu - mówiła Aleksandra Skawina z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wiesz, że mózg sam się pożera?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 14:07
Tak dzieje się, jeśli nie dostarczamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości snu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:52
Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń