Żołnierze, poszukiwacze, celnicy - jak psy ratują ludzkie życie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 18:18
Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka. To właśnie psy są żołnierzami, ratownikami medycznymi, pomocnikami niewidomych, antydepresantami i potrafią przysłużyć się człowiekowi na znacznie więcej sposobów niż inne zwierzęta.
Audio
  • Jak psy pomagają nam i ratują nasze życie? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ GEORGID

magdalena buszko 1200.jpg
"Cierpienie i frustracja". Co czują psy na łańcuchach?

W 2007 roku pierwsza psia grupa wyjechała z naszymi żołnierzami do Afganistanu. Każdy zwierzak miał swojego przewodnika, z którym pracował. Gdy pies dożywał emerytury lub z jakichś przyczyn nie mógł już pełnić służby, znajdował przytulne miejsce w domu swojego przewodnika. Za swoje zasługi czworonogi otrzymały nawet medale NATO.

Psy sprawdzają się także w ratownictwie górskim. - Dobrze wyszkolony pies daje gwarancję 70-procentowej skuteczności w odnajdowaniu osób zaginionych - mówił dr Jacek Falkenberg z GOPR-u. - Razem z przewodnikami przeszukują teren dużo szybciej niż robią to ludzie, wyposażeni w sprzęt zmechanizowany - dodał.

Jakie predyspozycje muszą mieć psy, by ratować życie ludziom? Przedstawiciele których ras robią to najlepiej? Jak wygląda życie i kariera psów, które opiekują się osobami niewidomymi, czy pracują w służbie celnej?

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Anna Borkowska

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 12.42

kd/kk

Czytaj także

Psia "szczepionka" na "wycieczki krajoznawcze"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 14:00
Dlaczego warto chipować psy i jak dokładnie działa elektroniczne znakowanie zwierząt? O tym mówiliśmy w "Nawiedzonych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kundel - powstanie nowa rasa psów?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 13:56
Kundelki to psy, których geny wcale nie są mieszaniną genów psów różnych ras. To już zupełnie oddzielna pula genetyczna. Okazuje się także, że to właśnie one zapoczątkowały wiele ras znanych nam dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń