Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
Audio
  • Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami i jak opiekować się wówczas pupilem? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alena Ozerova

czworka dzien kobiet zwierzeca polana 21.10.2016 1200x660.JPG
"Dobrzy ludzie adoptują psy ze schroniska"

Jak przekonywała zwierzę to jednak nie tylko wielka radość, ale także odpowiedzialność. - Jeśli spojrzymy na psa czy kota z punktu widzenia obciążeń, jakie ze sobą niesie to tak - mamy spacery, alergie, sierść w domu. Ale te argumenty to tylko kropla w morzu zalet, całego spektrum doznań, które dają nam zwierzęta - mówiła Głowacka. - Pies to taki "psicholog" w domu. Bezkrytycznie wspiera i akceptuje dziecko nie za to jakie powinno być, albo jakie mogłoby być, ale ta to, jakie jest - tłumaczyła ekspertka.

Zdaniem Głowackiej dzięki bezkrytycznemu wsparciu i akceptacji ze strony psa czy kota, młody człowiek buduje poczucie własnej wartości. - To także zwiększona odporność dziecka, bo jego organizm się broni. Jak miałby ją budować w sterylnych warunkach? - mówiła ekspertka.

Małgorzata Głowacka Dobrze, że dużo zwierząt w domu to dużo obowiązków. To uczy dzieci systematyczności, powtarzalności pewnych czynności, ale też empatii czy odpowiedzialności za drugą istotę

Przekonywała także, że zanim zdecydujemy się na zwierzę, warto ustalić, że opiekować się nim będą wszyscy członkowie rodziny, bez wyjątku. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, zanim przygarniemy psa czy kota? I jakie jeszcze korzyści przynosi nam posiadanie zwierząt w domu? Tego dowiesz się słuchając nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Małgorzata Głowacka (lekarz weterynarii)

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/mz

Czytaj także

Behawiorystka: psy i koty to nasze "lustrzane odbicia"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 15:38
- To nasze "lustra". Jeśli mają problemy w zachowaniu to najczęściej w tych problemach odbijają się konflikty, jakie na co dzień panują w domach ich właścicieli - tłumaczyła Aneta Awtoniuk, psi psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże ze zwierzętami. Jak się do nich przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:36
- Podróże autem z naszego punktu widzenia nie są niczym dziwnym. Z punktu widzenia psa jest odwrotnie. Nagle zwierzęciu "ucieka" podłoże spod łap, a to nie jest naturalne - mówiła psia behawiorystka Aneta Awtoniuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pseudohodowle. Jak zatrzymać ten proceder?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 16:00
W Polsce od lat funkcjonuje ustawa o ochronie zwierząt. Wciąż jednak na terenie naszego kraju działa wiele pseudohodowli, w których regularnie dochodzi do jej łamania. Niektóre z zarejestrowanych i legalnie działających hodowli także prowadzi się nieetycznie.
rozwiń zwiń