Światowy Dzień Liczby Pi. Bijemy rekord Guinnessa!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 14:00
14 marca - w Światowy Dzień Liczby Pi - radiowa Czwórka towarzyszyła z mikrofonem uczestnikom próby pobicia rekordu rozwinięcia liczby Pi.
Audio
  • Jak wyglądało święto "liczby bez końca" (Stacja Nauka/Czwórka)
Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Teraz w obchody włączają się miłośnicy matematyki z różnych zakątków świata.
Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Teraz w obchody włączają się miłośnicy matematyki z różnych zakątków świata. Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/rock-the-stock

Dotychczasowy rekord należy do uczniów z miejscowości Todi we Włoszech. Aby pobić ten wynik, łańcuch kolejnych cyfr z rozszerzenia liczby Pi musi stworzyć przynajmniej 521 osób. Z takim wyzwaniem na bulwarach wiślanych zmierzyły się dzieci, nauczyciele i wolontariusze. Z uczestnikami tego matematycznego spotkania rozmawiamy o ciekawostkach związanych z niezwykłą liczbą zwaną również "ludolfiną", o której pisze się wiersze i... "pi-ematy".

W audycji wspominamy także postać Stephena Hawkinga - brytyjskiego astrofizyka, kosmologa, fizyka teoretyka, który odszedł 14 marca 2018 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 14.03.2018

Godzina emisji: 12.15

kul/ac


Czytaj także

Liczba Pi. Jakie kryje tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 17:20
Sprawdziliśmy to w przededniu Międzynarodowego Święta Liczby Pi. - To bardzo ważna stała matematyczna - przekonywała Paulina Kociszewska z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekord Guinnessa - najdłuższa podwodna audycja radiowa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 15:36
W Dubaju dziennikarz Stu Tolan nadawał audycję radiową na żywo z największego aquaparku w tej części świata. Audycja trwała 5 godzin, 25 minut, 25 sekund, w wszystko działo się na głębokości 3 metrów.
rozwiń zwiń