Liczba Pi. Jakie kryje tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 17:20
Sprawdziliśmy to w przededniu Międzynarodowego Święta Liczby Pi. - To bardzo ważna stała matematyczna - przekonywała Paulina Kociszewska z Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • Po co ludzkości liczba Pi? (Stacja Nauka/Czwórka)
Znak  jest oznaczeniem matematycznym wywodzącym się z litery alfabetu greckiego powszechnie używanym do oznaczenia liczby, której wartością jest stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.
Znak π jest oznaczeniem matematycznym wywodzącym się z litery alfabetu greckiego powszechnie używanym do oznaczenia liczby, której wartością jest stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.Foto: igordabari/Shutterstock.com

Liczba Pi ma swoich licznych wielbicieli. 14 marca obchodzą oni Dzień Liczby π, a Dzień Aproksymacji Pi 22 lipca. Tworzone są też wierszyki i opowiadania, w których długość każdego kolejnego słowa jest równa kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi. - Jest niewymierna, liczba cyfr po przecinku jest nieskończona - opowiadała w Czwórce Paulina Kociszewska. Jak podkreślała, Pi używana jest głównie w matematyce i fizyce. - To stosunek obwodu koła do długości jego średnicy - mówiła ekspertka.

Liczbę Pi wprowadził w 1706 roku William Jones. Jak na co dzień korzysta się z niej i komu jest ona potrzebna? Dlaczego na liczbę Pi mówi się zdrobniale "Ludolfina"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Paulina Kociszewska (Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 12.35

kd/jsz


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile matmy jest w biologii, a biologii w matmie?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 15:55
Na to pytanie odpowiadają Czwórkowi goście, Zasław Adamaszek i Stanisław Łoboziak, którzy w ramach cyklu "Laboratorium w szufladzie" napisali książki poświęcone matematyce i biologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy lubią reggae. Jakiej muzyki słuchają zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 14:00
- Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że psy mają gust muzyczny. Możemy za to stwierdzić, że mają różną wrażliwość na różne dźwięki - tłumaczyła Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca i instruktorka szkolenia psów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eastwood jako Batman? O starzeniu się superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:20
- Starzenie się czy jakakolwiek niedoskonałość w ogóle nie pasuje do definicji superbohatera. Co więcej, to nie pasuje do formuły superbohaterskich opowieści. Tymczasem twórcy coraz chętniej łamią ten schemat - mówi krytyk Jakub Popielecki.     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka języków obcych. Liczy się motywacja

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 13:34
- Dwujęzyczność polega na tym, że jesteśmy w stanie przechodzić bez skrępowania z jednego języka na drugi - wyjaśnia w "Stacji Nauka" Magdalena Bedyńska, dyrektorka powstającej właśnie dwujęzycznej szkoły PWN.   
rozwiń zwiń