X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wynalazki licealistów dla osób z dysfunkcjami

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 14:46
Skomplikowane projekty informatyczne i inżynieryjne nie są już dla nich tajemnicą. Koła naukowe, całe klasy podejmują wyzwanie konkursu "Projekt z klasą". W "Stacji Nauka" pokazują, jak dzięki temu mogą pomóc niepełnosprawnym.
Audio
  • Uczniowie z L.O. im. Kazimierza Wielkiego w Kole opowiadają o projekcie DAREK (Czwórka/Stacja Nauka)
  • Reprezentanci uczniów z II L.O. im. Adama Mickiewicza w Raciborzu opowiadają o pętli indukcyjnej (Czwórka/Stacja Nauka)
Uczniowie z LO im. Kazimierza Wielkiego w Kole wraz z nauczycielem
Uczniowie z LO im. Kazimierza Wielkiego w Kole wraz z nauczycielem Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Uczniowie z L.O. im. Kazimierza Wielkiego w Kole zaprojektowali DARKA czyli domowego asystenta rozwiązywania ewentualnych kłopotów. Jest to aplikacja na smartfony lub tablety, która będzie miała za zadanie ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się we własnym domu. - Jego najważniejszą funkcją jest sterowanie głosowe, bardzo wygodne szczególnie dla osób niepełnosprawnych - mówi jeden ze współautorów projektu. - To nasz autorski system inteligentnego domu. Chcemy połączyć funkcje domowe, czujniki, sterowanie bramą, drzwiami światłem, ogrzewaniem, klimatyzacją w jeden centralny system - dodaje kolejny. 

W Czwórce uczniowie z Koła pod czujnym okiem koordynatora projektu, nauczyciela Bartosza Dudka, zdradzają co i jak projektują. Nieśmiało też przyznają się do zdobytych grantów w "Projekcie z klasą" na dalszy rozwój projektu DAREK. 


fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka

W piątkowej "Stacji Nauka" Patryk Kuniszewicz gościł reprezentantów II L.O. im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, Mariusza Wróbla nauczyciela i Tomasza Paruzela, ucznia, którzy swoim wynalazkiem postanowili poprawić komfort życia osób z niedosłuchem. Chcą stworzyć pętlę indukcyjną dla osób noszących aparaty słuchowe. Jest to urządzenie, które eliminuje zbędne szumy i odgłosy z otoczenia, a co za tym idzie umożliwia poprawnie zrozumienie przekazywanych treści. Ten projekt również został doceniony przez jurorów "Projektu z klasą", wkrótce zostanie zainstalowany w szkole w Raciborzu. 

Zapraszamy do wysłuchania obu nagrań z audycji "Stacja Nauka".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 19.04.2018 i 20.04.2018

Godzina emisji: 12.15

pj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mali krwiopijcy. Myszy kontra albatrosy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:21
Mysz domowa została wysiedlona przez człowieka na wyspę Midway 75 lat temu. Ssaki od tego czasu zadomowiły się tam i mają się świetnie. Rosną w siłę i stają się zagrożeniem.
rozwiń zwiń