Wynalazki licealistów dla osób z dysfunkcjami

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 14:46
Skomplikowane projekty informatyczne i inżynieryjne nie są już dla nich tajemnicą. Koła naukowe, całe klasy podejmują wyzwanie konkursu "Projekt z klasą". W "Stacji Nauka" pokazują, jak dzięki temu mogą pomóc niepełnosprawnym.
Audio
  • Uczniowie z L.O. im. Kazimierza Wielkiego w Kole opowiadają o projekcie DAREK (Czwórka/Stacja Nauka)
  • Reprezentanci uczniów z II L.O. im. Adama Mickiewicza w Raciborzu opowiadają o pętli indukcyjnej (Czwórka/Stacja Nauka)
Uczniowie z LO im. Kazimierza Wielkiego w Kole wraz z nauczycielem
Uczniowie z LO im. Kazimierza Wielkiego w Kole wraz z nauczycielem Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Uczniowie z L.O. im. Kazimierza Wielkiego w Kole zaprojektowali DARKA czyli domowego asystenta rozwiązywania ewentualnych kłopotów. Jest to aplikacja na smartfony lub tablety, która będzie miała za zadanie ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się we własnym domu. - Jego najważniejszą funkcją jest sterowanie głosowe, bardzo wygodne szczególnie dla osób niepełnosprawnych - mówi jeden ze współautorów projektu. - To nasz autorski system inteligentnego domu. Chcemy połączyć funkcje domowe, czujniki, sterowanie bramą, drzwiami światłem, ogrzewaniem, klimatyzacją w jeden centralny system - dodaje kolejny. 

W Czwórce uczniowie z Koła pod czujnym okiem koordynatora projektu, nauczyciela Bartosza Dudka, zdradzają co i jak projektują. Nieśmiało też przyznają się do zdobytych grantów w "Projekcie z klasą" na dalszy rozwój projektu DAREK. 


fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka

W piątkowej "Stacji Nauka" Patryk Kuniszewicz gościł reprezentantów II L.O. im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, Mariusza Wróbla nauczyciela i Tomasza Paruzela, ucznia, którzy swoim wynalazkiem postanowili poprawić komfort życia osób z niedosłuchem. Chcą stworzyć pętlę indukcyjną dla osób noszących aparaty słuchowe. Jest to urządzenie, które eliminuje zbędne szumy i odgłosy z otoczenia, a co za tym idzie umożliwia poprawnie zrozumienie przekazywanych treści. Ten projekt również został doceniony przez jurorów "Projektu z klasą", wkrótce zostanie zainstalowany w szkole w Raciborzu. 

Zapraszamy do wysłuchania obu nagrań z audycji "Stacja Nauka".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 19.04.2018 i 20.04.2018

Godzina emisji: 12.15

pj


Czytaj także

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mali krwiopijcy. Myszy kontra albatrosy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:21
Mysz domowa została wysiedlona przez człowieka na wyspę Midway 75 lat temu. Ssaki od tego czasu zadomowiły się tam i mają się świetnie. Rosną w siłę i stają się zagrożeniem.
rozwiń zwiń