X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
Audio
  • Czy medycyna nuklearna wyleczy raka? (Stacja nauka/Czwórka)
Medycyna nuklearna, zdjęcie rentgenu
Medycyna nuklearna, zdjęcie rentgenuFoto: czwórka/Patryk Kuniszewicz

Technika leczenia polega na oznaczaniu substancji podawanej choremu izotopowo, dzięki czemu szybciej dociera do organu dotkniętego chorobą podając bardziej szczegółowe informacje na temat stadium choroby. - W medycynie nuklearnej przedstawiamy zmianę chorobową jako obszar o zmienionej funkcji jak np. przepływ krwi, lub metabolizm. Na podstawie weryfikacji tego rodzaju zaburzeń jesteśmy w stanie określić określoną jednostkę chorobową - opowiadał na antenie Czwórki. 

Tomograf komputerowy i zdjęcia wykorzystywane w metodzie leczenia z pomocą medycyny  nuklearnej w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Warszawie Tomograf komputerowy i zdjęcia wykorzystywane w metodzie leczenia z pomocą medycyny nuklearnej w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Warszawie

W jaki sposób substancje docierają do zmian chorobowych? Jakie techniki wykorzystuje się w medycynie nuklearnej? Czy stosowanie promieniowania i radioaktywność jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Czym różnią się badania izotopowe od radiologicznych? To wyłącznie diagnostyka komputerowa, czy z jej pomocą można też wyleczyć raka? O tym rozmawialiśmy z ekspertem w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: prof. Leszek Królicki Zakładu Medycyny Nuklearnej w Warszawie

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 12.30

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Transplantacje to ciągle tabu, a ratują życie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 14:55
Dawcą można zostać zarówno po śmierci, jak i za życia. W "Stacji Nauka" przekonujemy, że dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii przeszczepianie narządów staje się coraz bezpieczniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Optoelektornika - rewolucja w dziedzinie komunikacji i widzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:11
Czym jest technologia optoelektroniki i w jaki sposób może usprawnić nasze życie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chory kręgosłup. Jak ustrzec się przed zwyrodnieniami?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:30
- Kręgosłup, nawet jeśli choruje, usypia naszą czujność: boli przez jakiś czas, a potem przestaje i wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Symptomem zmian zwyrodnieniowych będą więc na przykład dopiero zmiany postawy – tłumaczy dr Jurij Kseniuk chirurg z Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego na pobranie krwi trzeba chodzić na czczo?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 14:06
Z początkiem roku warto zadbać o zdrowie i zrobić sobie kompleksowe badania, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć naszej ostatniej wizyty kontrolnej u lekarza...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telemetria zwiększy bezpieczeństwo na naszych drogach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:12
Bezpieczeństwo na naszych drogach może poprawić się w znaczący sposób. Wszystko za sprawą polskich ekspertów, którzy wymyślili zastosowanie czarnych skrzynek w naszych autach.
rozwiń zwiń