Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
Audio
  • Czy medycyna nuklearna wyleczy raka? (Stacja nauka/Czwórka)
Medycyna nuklearna, zdjęcie rentgenu
Medycyna nuklearna, zdjęcie rentgenuFoto: czwórka/Patryk Kuniszewicz

Technika leczenia polega na oznaczaniu substancji podawanej choremu izotopowo, dzięki czemu szybciej dociera do organu dotkniętego chorobą podając bardziej szczegółowe informacje na temat stadium choroby. - W medycynie nuklearnej przedstawiamy zmianę chorobową jako obszar o zmienionej funkcji jak np. przepływ krwi, lub metabolizm. Na podstawie weryfikacji tego rodzaju zaburzeń jesteśmy w stanie określić określoną jednostkę chorobową - opowiadał na antenie Czwórki. 

Tomograf komputerowy i zdjęcia wykorzystywane w metodzie leczenia z pomocą medycyny  nuklearnej w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Warszawie Tomograf komputerowy i zdjęcia wykorzystywane w metodzie leczenia z pomocą medycyny nuklearnej w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Warszawie

W jaki sposób substancje docierają do zmian chorobowych? Jakie techniki wykorzystuje się w medycynie nuklearnej? Czy stosowanie promieniowania i radioaktywność jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Czym różnią się badania izotopowe od radiologicznych? To wyłącznie diagnostyka komputerowa, czy z jej pomocą można też wyleczyć raka? O tym rozmawialiśmy z ekspertem w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: prof. Leszek Królicki Zakładu Medycyny Nuklearnej w Warszawie

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 12.30

ac

Czytaj także

Transplantacje to ciągle tabu, a ratują życie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 14:55
Dawcą można zostać zarówno po śmierci, jak i za życia. W "Stacji Nauka" przekonujemy, że dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii przeszczepianie narządów staje się coraz bezpieczniejsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Optoelektornika - rewolucja w dziedzinie komunikacji i widzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:11
Czym jest technologia optoelektroniki i w jaki sposób może usprawnić nasze życie? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chory kręgosłup. Jak ustrzec się przed zwyrodnieniami?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:30
- Kręgosłup, nawet jeśli choruje, usypia naszą czujność: boli przez jakiś czas, a potem przestaje i wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Symptomem zmian zwyrodnieniowych będą więc na przykład dopiero zmiany postawy – tłumaczy dr Jurij Kseniuk chirurg z Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego na pobranie krwi trzeba chodzić na czczo?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 14:06
Z początkiem roku warto zadbać o zdrowie i zrobić sobie kompleksowe badania, zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć naszej ostatniej wizyty kontrolnej u lekarza...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telemetria zwiększy bezpieczeństwo na naszych drogach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:12
Bezpieczeństwo na naszych drogach może poprawić się w znaczący sposób. Wszystko za sprawą polskich ekspertów, którzy wymyślili zastosowanie czarnych skrzynek w naszych autach.
rozwiń zwiń