X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Noc Muzeów. Technologia w służbie eksponatów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 14:41
19 maja, w nocy otwierają się drzwi przeróżnych muzeów i instytucji, startuje Noc Muzeum. Przed tym świętam sprawdzamy jak wyglada praca i technologia w muzealnych placówkach.
Audio
  • Jak z technologicznego punktu widzenia wygląda wystawa opowiada Marcin Draniak - materiał Macieja Oswalda (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Jak wygląda organizacja wystaw muzealnych opowiada Katarzyna Białach - materiał przygotowała Kaja Zemła (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Jak wygląda praca konserwatora papieru opowiada Erika Krzyczkowska-Roman - materiał przygotował Maciej Oswald (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/Shutterstock

Wyświetlacze, projektory, interaktywne tablice są już powszechne niemal w każdym muzeum. Okazuje się, że technologia jest wykorzystywana nie tylko do prezentacji eksponatów, ale i do ocalenia zabytków. Liczy się światło, temperatura, a nawet drewno gablot. 

- Temperatura jest tym parametrem, który może wpływać na zachowanie się niektórych materiałów - mówi Marcin Draniak, pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie. - Pod wpływem światła zmienia się gęstość, zmieniają się wymiary fizyczne danego materiału.Jeśli mamy obiekt mieszany, to każdy z jego materiałów zachowuje się inaczej, mogą powstawać spękania, a przed tym musimy chronić zabytki - dodaje.  

Na trud i czas pracy przy przygotowaniu ekspozycji zwraca uwagę Katarzyna Białach producentka artystyczna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Przygotowanie do większości wystaw,które miały miejsce w muzeum, to jest tak naprawdę wieloletni proces, badania do wystawy, poszukiwania archiwalne, praca kuratorska to jest ogromna niewidzialna część ekspozycji - mówi. - Zdarzają się też niespodzianki, jak konieczność wykorzystania dźwigu - dodaje. 

Praca muzealnika to też praca w laboratoriach. Erika Krzyczkowska-Roman, specjalistka od konserwacji papieru z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zdradza, że papier lubi się kąpać. W rozmowie z Maciejem Oswaldem zdradza szczegóły takich kąpieli i prasowania eksponatów. 

Do tegorocznej Nocy Muzeów dołącza również Polskie Radio 19 maja 2018 roku Archiwum Polskiego Radia udostępni swoje bogate zbiory publiczności. Po godz. 19.00 w Pałacu Staszica rozpocznie się Radiowa Noc Muzeów, podczas której będzie można usłyszeć i zobaczyć archiwalne materiały oraz wziąć udział w konkursach. Więcej szczegółów >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiały: Kaja ZemłaMaciej Oswald

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 12.21

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Największe polskie odkrycia naukowe XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:23
W dwudziestoleciu międzywojennym Polacy dokonali wielu znaczących odkryć w różnych dziedzinach wiedzy, ale świadomość o nich wśród naszych rodaków wciąż jest niewielka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bibeloty do gabloty. Wystawa "bohaterów drugiego planu"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 14:30
Jakimi kredkami rysował Leopold Staff? W jakich spodniach chadzał Melchior Wańkowicz i jaki kostium na plażę zakładała Maria Dąbrowska? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na nowej wystawie w warszawskim Muzeum Literatury.
rozwiń zwiń