Noc Muzeów. Technologia w służbie eksponatów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 14:41
19 maja, w nocy otwierają się drzwi przeróżnych muzeów i instytucji, startuje Noc Muzeum. Przed tym świętam sprawdzamy jak wyglada praca i technologia w muzealnych placówkach.
Audio
  • Jak z technologicznego punktu widzenia wygląda wystawa opowiada Marcin Draniak - materiał Macieja Oswalda (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Jak wygląda organizacja wystaw muzealnych opowiada Katarzyna Białach - materiał przygotowała Kaja Zemła (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Jak wygląda praca konserwatora papieru opowiada Erika Krzyczkowska-Roman - materiał przygotował Maciej Oswald (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/Shutterstock

Wyświetlacze, projektory, interaktywne tablice są już powszechne niemal w każdym muzeum. Okazuje się, że technologia jest wykorzystywana nie tylko do prezentacji eksponatów, ale i do ocalenia zabytków. Liczy się światło, temperatura, a nawet drewno gablot. 

- Temperatura jest tym parametrem, który może wpływać na zachowanie się niektórych materiałów - mówi Marcin Draniak, pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie. - Pod wpływem światła zmienia się gęstość, zmieniają się wymiary fizyczne danego materiału.Jeśli mamy obiekt mieszany, to każdy z jego materiałów zachowuje się inaczej, mogą powstawać spękania, a przed tym musimy chronić zabytki - dodaje.  

Na trud i czas pracy przy przygotowaniu ekspozycji zwraca uwagę Katarzyna Białach producentka artystyczna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - Przygotowanie do większości wystaw,które miały miejsce w muzeum, to jest tak naprawdę wieloletni proces, badania do wystawy, poszukiwania archiwalne, praca kuratorska to jest ogromna niewidzialna część ekspozycji - mówi. - Zdarzają się też niespodzianki, jak konieczność wykorzystania dźwigu - dodaje. 

Praca muzealnika to też praca w laboratoriach. Erika Krzyczkowska-Roman, specjalistka od konserwacji papieru z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zdradza, że papier lubi się kąpać. W rozmowie z Maciejem Oswaldem zdradza szczegóły takich kąpieli i prasowania eksponatów. 

Do tegorocznej Nocy Muzeów dołącza również Polskie Radio 19 maja 2018 roku Archiwum Polskiego Radia udostępni swoje bogate zbiory publiczności. Po godz. 19.00 w Pałacu Staszica rozpocznie się Radiowa Noc Muzeów, podczas której będzie można usłyszeć i zobaczyć archiwalne materiały oraz wziąć udział w konkursach. Więcej szczegółów >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiały: Kaja ZemłaMaciej Oswald

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 12.21

pj/kul

Czytaj także

Największe polskie odkrycia naukowe XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:23
W dwudziestoleciu międzywojennym Polacy dokonali wielu znaczących odkryć w różnych dziedzinach wiedzy, ale świadomość o nich wśród naszych rodaków wciąż jest niewielka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bibeloty do gabloty. Wystawa "bohaterów drugiego planu"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 14:30
Jakimi kredkami rysował Leopold Staff? W jakich spodniach chadzał Melchior Wańkowicz i jaki kostium na plażę zakładała Maria Dąbrowska? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na nowej wystawie w warszawskim Muzeum Literatury.
rozwiń zwiń