X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie ruszaj podlotów. One wciąż czekają na mamę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:15
- Podglądanie przyrody powinno być etyczne, czyli powinniśmy robić to tak, żeby nie przeszkadzać w naturalnych procesach, wtedy jest to bezpieczne też dla nas - mówi Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Teraz jest najlepszy czas, by obserwować podloty - dodaje. 
Audio
  • Anna Wierzbicka opowiada o podlotach (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Olexandr Reznikov/Shutterstock

- Podloty to wyrośnięte, prawie dorosłe ptaki, które na koniec maja, początek czerwca opuszczają gniazda - mówi gość Patryka Kuniszewicza. - Jeszcze dobrze nie latają, bo pióra ogonowe jeszcze im rosną, więc siedzą gdzieś na gałęziach lub na ziemi, czekają na rodziców, którzy przyjdą je nakarmić - dodaje. - Podloty są mało płochliwe, wolniej się poruszają, wyglądają bardzo śmiesznie.

Czytaj także:
pustułka1200 sokół.jpg
Pustułka - kot w świecie ptaków

I choć wydaje nam się, że siedzące na ziemi ptaszki potrzebują naszej pomocy, to lepiej zostawić je w spokoju. - Przez nasz dotyk rodzice mogą nie rozpoznać takiego ptaszka - mówi Anna Wierzbicka. - Owszem siedząc na ziemi są one narażone na atak drapieżników, ale to już jest przyroda i jej prawa - dodaje. 

Anna Wierzbicka przestrzega również przez dotykaniem sowy, którą nieopierzoną, możemy spotkać w majowym lesie, gdy siedzi na gałęzi. To efekt szybkiego wzrostu i malutkiej dziupli. 

Czytaj także:
kos 1200.jpg
Kos - można go spotkać i w parku i w lesie

A ile podlotów przetrwa swój młodzieńczy czas? Czemu i kiedy niektóre ptaki decydują się na podwójny lęg? I na czym polega reintrodukcja sokoła wędrownego? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Rzeczniczka Nauki)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 12.14

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W kluczu raźniej. Jakie są sekrety ptasich lotów?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 14:22
W miniony weekend obchodziliśmy Europejskie Dni Ptaków, a w "Stacji Nauka" zdradzamy kilka szczegółów dotyczących jesiennych ptasich migracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tę noc Polska znów zachwyci się sowami

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 09:20
Zbliża się nie lada gratka dla fanów ornitologii. W najbliższy weekend, pod okiem profesjonalistów uczestnicy Nocy Sów będą mogli usłyszeć i obserwować te niezwykłe ptaki. 
rozwiń zwiń