Kolor, faktura, kształt. Jakie zabawki lubią dzieci autystyczne?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 14:50
Nie każdy uśmiecha się na widok maskotki. Zdarza się, że osoby z autyzmem nie tolerują pluszaka ze względu na jego kształt, kolor oczu, fakturę materiału. 
Audio
  • Ada Czerwińska opowiada o projekcie BlueKids - spersonalizowanej zabawki dla dzieci z autyzmem (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Dubova/Shutterstock.com

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego zaangażowani w projekt BlueKids tworzą personalizowane zabawki, które można będzie drukować w drukarce 3 D. - Ta personalizacja polega na tym, że kolor kształt i tekstura zabawki jest dobierana w zależności od dziecka - mówi Ada Czerwińska, związana z projektem.  - Osoby z autyzmem nie mają jednego konkretnego koloru, który jest dla nich nieprzyjemny wizualnie. To bardzo indywidualna sprawa - dodaje. 

Studenci związani z BlueKids dziś testują kolor i teksturę, następnie przyjdzie czas na kształt maskotek. Skąd czerpią niezbędne dane? Jak edukują o świecie osób z autyzmem? Posłuchaj nagrania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Olczyk

Data emisji: 5.06.2018

Godzina emisji: 12.39

pj/kd

Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Multimedialna kostka. Terapia autystów bez terapeuty

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 10:21
- Dzięki tej multimedialnej kostce chcemy wzbudzić zainteresowanie u dzieci autystycznych, bądż dzieci z zaburzeniami centralnymi, zaburzeniami słuchu, pamięci, uwagi, koncentracji - mówi dr Adam Pabiś, neurobiolog i audiolog. 
rozwiń zwiń