Nowoczesne badanie genów. Przepowiadanie przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 15:46
- Ja bym to nazwała realną wizją teraźniejszości - mówi w "Stacji Nauka" dr hab. Anna Wójcicka, współzałożycielka projektu badamygeny.pl z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na czym polega jego nowatorski charakter, szczególnie w kontekście wykrywania nowotworów?
Audio
  • Jak badać geny, aby zapobiegać nowotworom? (Stacja Nauka/Czwórka)
W Czwórce tłumaczymy, jak genetyka wspiera medycynę (zdjęcie ilustracyjne)
W Czwórce tłumaczymy, jak genetyka wspiera medycynę (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Monstar Studio/Shutterstock.com

dr hab. Anna Wójcicka Geny mamy wszyscy te same, ale mamy w nich zmiany, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór

- W naszym projekcie skupiamy się na genach związanych z nowotworami dziedzicznymi, przede wszystkim z rakiem piersi i rakiem prostaty. To, jak je badamy, jest dość skomplikowane. Chodzi o sekwencjonowanie nowej generacji lub genomowe - wyjaśnia dr hab. Anna Wójcicka. - Najważniejsze w tej metodzie jest to, że w jednym badaniu możemy w całości sprawdzić wszystkie 70 genów o znanym związku z nowotworami. Nasze badanie umożliwia zweryfikowanie wszystkich chorobotwórczych punktów w każdym genie - dodaje.

W "Stacji Nauka" zaproszona ekspertka tłumaczy też, na czym polega genetyczne obciążenie związane z nowotworami. - W przypadku raka piersi ryzyko zachorowania u każdej kobiety wynosi około 13 procent, co oznacza, że jedna na osiem zachoruje. Jeśli ma się chorobotwórczą zmianę w genie, to ryzyko to wzrasta aż do 90 procent - podkreśla dr hab. Anna Wójcicka.

Sprawdź też:
czworka piknik naukowy 2017 hotspot 663x365.jpg
Piknik Naukowy 2017. Działo się w Czwórce!

Badania prowadzone w ramach projektu badamygeny.pl pozwalają przede wszystkim na zapobieganie rozwoju nowotworów. - Profilaktyka jest znana i ściśle określona. To jest bardzo cenne, bo pacjent z genetycznym obciążeniem dowiaduje się, kiedy i jakie badanie ma wykonać, aby nowotwór wykryć i móc go wyleczyć - zaznacza zaproszona ekspertka. A jak dokładnie wygląda takie nowoczesne badanie genów? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr hab. Anna Wójcicka (badamygeny.pl, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 12.16

jsz/ei

Czytaj także

Mały robocik z wielkimi możliwościami

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 14:46
Wygląda jak maluteńki, prostokątny kawałek folii o wymiarach pół centymetra na centymetr. Jego twórcy, studenci fizyki z Uniwersytetu Warszawskiego, przekonują nas jednak, że ich wynalazek może mieć rewolucyjne zastosowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krew. Barometr naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:21
Wystarczy jedno ukłucie, aby dowiedzieć się, czy w naszym organiźmie wszystkie procesy przebiegają prawidłowo. Co możemy wyczytać z badania krwi?
rozwiń zwiń