X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowoczesne badanie genów. Przepowiadanie przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 15:46
- Ja bym to nazwała realną wizją teraźniejszości - mówi w "Stacji Nauka" dr hab. Anna Wójcicka, współzałożycielka projektu badamygeny.pl z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na czym polega jego nowatorski charakter, szczególnie w kontekście wykrywania nowotworów?
Audio
  • Jak badać geny, aby zapobiegać nowotworom? (Stacja Nauka/Czwórka)
W Czwórce tłumaczymy, jak genetyka wspiera medycynę (zdjęcie ilustracyjne)
W Czwórce tłumaczymy, jak genetyka wspiera medycynę (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Monstar Studio/Shutterstock.com

dr hab. Anna Wójcicka Geny mamy wszyscy te same, ale mamy w nich zmiany, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór

- W naszym projekcie skupiamy się na genach związanych z nowotworami dziedzicznymi, przede wszystkim z rakiem piersi i rakiem prostaty. To, jak je badamy, jest dość skomplikowane. Chodzi o sekwencjonowanie nowej generacji lub genomowe - wyjaśnia dr hab. Anna Wójcicka. - Najważniejsze w tej metodzie jest to, że w jednym badaniu możemy w całości sprawdzić wszystkie 70 genów o znanym związku z nowotworami. Nasze badanie umożliwia zweryfikowanie wszystkich chorobotwórczych punktów w każdym genie - dodaje.

W "Stacji Nauka" zaproszona ekspertka tłumaczy też, na czym polega genetyczne obciążenie związane z nowotworami. - W przypadku raka piersi ryzyko zachorowania u każdej kobiety wynosi około 13 procent, co oznacza, że jedna na osiem zachoruje. Jeśli ma się chorobotwórczą zmianę w genie, to ryzyko to wzrasta aż do 90 procent - podkreśla dr hab. Anna Wójcicka.

Sprawdź też:
czworka piknik naukowy 2017 hotspot 663x365.jpg
Piknik Naukowy 2017. Działo się w Czwórce!

Badania prowadzone w ramach projektu badamygeny.pl pozwalają przede wszystkim na zapobieganie rozwoju nowotworów. - Profilaktyka jest znana i ściśle określona. To jest bardzo cenne, bo pacjent z genetycznym obciążeniem dowiaduje się, kiedy i jakie badanie ma wykonać, aby nowotwór wykryć i móc go wyleczyć - zaznacza zaproszona ekspertka. A jak dokładnie wygląda takie nowoczesne badanie genów? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr hab. Anna Wójcicka (badamygeny.pl, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 5.06.2017

Godzina emisji: 12.16

jsz/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mały robocik z wielkimi możliwościami

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 14:46
Wygląda jak maluteńki, prostokątny kawałek folii o wymiarach pół centymetra na centymetr. Jego twórcy, studenci fizyki z Uniwersytetu Warszawskiego, przekonują nas jednak, że ich wynalazek może mieć rewolucyjne zastosowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krew. Barometr naszego organizmu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 14:21
Wystarczy jedno ukłucie, aby dowiedzieć się, czy w naszym organiźmie wszystkie procesy przebiegają prawidłowo. Co możemy wyczytać z badania krwi?
rozwiń zwiń