Zmęczenie, utrata masy ciała, gorączka? Odpowiedź masz we krwi

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 15:09
Jak często złe samopoczucie zdarza nam się tłumaczyć zmęczeniem, przeziębieniem czy starzeniem się? Tempo życia i ilość obowiązków niejednokrotnie sprawiają, że ignorujemy pierwsze objawy choroby, przypisując je chwilowemu spadkowi formy czy wiekowi. 
Audio
  • Morfologia - badanie, które może uratować zdrowie i życie (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FGC/Shutterstock

Niespecyficzne objawy chorób krwi – zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, bywają szczególnie mylące. Dlatego organizatorzy kampanii edukacyjnej "Odpowiedź masz we krwi" za cel stawiają upowszechnienie wiedzy na temat objawów chorób krwi i przypominają: nieprawidłowości w funkcjach krwi pozwala wykryć podstawowe badanie, jakim jest morfologia krwi obwodowej. - Krew pełni trzy funkcję: odpowiada za krzepnięcie, odporność i transport. To ona chroni nas przed organizmami, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia takimi jak bakterie, grzyby, czy pasożyty, transportuje tlen i składniki odżywcze - mówił Wiesław Jędrzejczak, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii. 

- Badanie krwi informuje nas o tym, czy jesteśmy zdrowi. Różnego rodzaju zaburzenia wykryte we krwi mogą nas doprowadzić do źródła choroby i naszych problemów ze zdrowiem - przekonywał ekspert.

Jakie choroby możemy wykryć dzięki badaniu krwi? Jakich informacji dostarcza lekarzom krew? Jak często powinniśmy badać krew? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 12.21

ac/kd


Czytaj także

Wiosenny wróg. Jak wygrać z alergią?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:03
Alergia to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu w kontakcie z określonymi pokarmami, lekami, kurzem, sierścią czy środkami chemicznymi. Alergiczny nieżyt nosa to ważny i aktualny problem 8,5 mln Polaków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamień kosmetyki na zdrowe koktajle i poczuj różnicę

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 15:31
Autorka książki "Soki i koktajle w minutę" Agata Ziemnicka-Łaska znalazła odpowiedź na to, jak ekspresowo zaspokoić potrzeby naszego organizmu i sprawić, że będziemy lepiej się czuć i wyglądać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Life Saving Band - opaska wykrywająca choroby serca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:33
Zawał serca następuje w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, przez co dopływ krwi jest przerwany i do mięśnia nie dociera tlen. Powoduje to martwicę odciętego fragmentu serca. 
rozwiń zwiń