Choroby autoimmunologiczne. Gdy organizm niszczy się sam

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 11:00
Gdy nasz organizm zaczyna szaleć i zamiast zajmować się walką z drobnoustrojami i wrogiem zewnętrznym walczy z samym sobą - wtedy mówimy o chorobach z autoagresji. 
Audio
  • Doktor Aleksandra Podlecka-Piętowska (Warszawski Uniwersytet Medyczny) opowiada o chorobach z autoagresji (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/shutterstock.com

Przy chorobach z autoagresji istotna może być genetyka i to, że ktoś w naszej rodzinie miał predyspozycje do takich chorób. - Niestety we wszystkich tego typu chorobach przyczyna, to dlaczego u danej osoby, w tym momencie występuje choroba, jest trudne do przewidzenia i trudno temu zapobiec - mówi doktor Aleksandra Podlecka-Piętowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - To mogą być np. choroby tarczycy, wiele kobiet ma chorobę Hashimoto, ale mogą być też choroby mięśni, jak miastenia, czy choroby układu kostno-stawowego - dodaje. 

Choroby autoimmunologiczne mogą dotyczyć każdej części naszego organizmu: kości, mózgu, stawów. W ich przypadku organizm zaczyna naprawiać to, co jest zepsute, teoretycznie, szuka wroga w sobie. Jak to działa w przypadku stwardnienia rozsianego? Jakie mogą być tego przyczyny? O tym w materiale Macieja Oswalda. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 07.08.2018

Godzina emisji: 12.16

pj/ac

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentna Farma dla osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:07
Woda w kranie musi się sama zakręcać, światło samo gasić w odpowiednim momencie, kwiaty nie powinny być trujące - to tylko niektóre z wyzwań, które stoją przed zespołem projektowym Farmy Dobrej Woli, inteligentnego domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
rozwiń zwiń