X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Choroby autoimmunologiczne. Gdy organizm niszczy się sam

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 11:00
Gdy nasz organizm zaczyna szaleć i zamiast zajmować się walką z drobnoustrojami i wrogiem zewnętrznym walczy z samym sobą - wtedy mówimy o chorobach z autoagresji. 
Audio
  • Doktor Aleksandra Podlecka-Piętowska (Warszawski Uniwersytet Medyczny) opowiada o chorobach z autoagresji (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/shutterstock.com

Przy chorobach z autoagresji istotna może być genetyka i to, że ktoś w naszej rodzinie miał predyspozycje do takich chorób. - Niestety we wszystkich tego typu chorobach przyczyna, to dlaczego u danej osoby, w tym momencie występuje choroba, jest trudne do przewidzenia i trudno temu zapobiec - mówi doktor Aleksandra Podlecka-Piętowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - To mogą być np. choroby tarczycy, wiele kobiet ma chorobę Hashimoto, ale mogą być też choroby mięśni, jak miastenia, czy choroby układu kostno-stawowego - dodaje. 

Choroby autoimmunologiczne mogą dotyczyć każdej części naszego organizmu: kości, mózgu, stawów. W ich przypadku organizm zaczyna naprawiać to, co jest zepsute, teoretycznie, szuka wroga w sobie. Jak to działa w przypadku stwardnienia rozsianego? Jakie mogą być tego przyczyny? O tym w materiale Macieja Oswalda. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 07.08.2018

Godzina emisji: 12.16

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentna Farma dla osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:07
Woda w kranie musi się sama zakręcać, światło samo gasić w odpowiednim momencie, kwiaty nie powinny być trujące - to tylko niektóre z wyzwań, które stoją przed zespołem projektowym Farmy Dobrej Woli, inteligentnego domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
rozwiń zwiń