X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inteligentna Farma dla osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:07
Woda w kranie musi się sama zakręcać, światło samo gasić w odpowiednim momencie, kwiaty nie powinny być trujące - to tylko niektóre z wyzwań, które stoją przed zespołem projektowym Farmy Dobrej Woli, inteligentnego domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
Audio
  • Jacek Zelewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola i Jakub Kaczorowski, współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli opowiadają o tym projekcie (Stacja Nauka/Czwórka)
Jakub Kaczorowski, współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli i Jacek Zelewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola
Jakub Kaczorowski, współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli i Jacek Zelewski, prezes Stowarzyszenia Dobra WolaFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Farma Dobrej Woli to projekt ogromny, nowoczesny, którego w Polsce nigdy nie było. Chcemy stworzyć ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami, który będzie samowystarczalny, energooszczędny, ekologiczny i nowoczesny Jakub Kaczorowski

Farma Dobrej Woli to projekt, którego pomysłodawcą jest Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, tata Kuby, z upośledzeniem umysłowym. - Tak naprawdę to Kuba jest tym całym prezesem. Ja tylko mam tę przyjemność, że wykonuję jego polecenia, realizuję je - mówi gość Patryka Kuniszewicza. - Ta Farma to odpowiedź na wielką potrzebę rodziców osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza intelektualnymi. Codziennie zadajemy sobie pytanie, co będzie z tymi naszymi dziećmi, gdy my nie będziemy w stanie się nimi zajmować - dodaje.

Wyzwanie stworzenia inteligentnego domu dla osób z niepełnosprawnościami podjęli studenci Politechniki Warszawskiej. - To oni od kilku miesięcy tworzą farmę - mówi Jacek Zalewski. - Zaczynaliśmy od 30 osób, na pierwszym spotkaniu projektowym, a z każdym spotkaniem tych osób robiło się coraz więcej. W tej chwili około 60 studentów pracuje nad tym projektem - mówi Jakub Kaczorowski, współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli. 

Czytaj także:
niepełnosprawni dziecko wózek 1200.jpg
Niepełnosprawni uczniowie w polskiej szkole. "Trudna codzienność"

Zamieszkanie na Farmie Dobrej Woli planowane jest na 2021 rok. Pozostało niedużo czasu. Oczywiście już dziś wiadomo, że do tego czasu nie da się wyeliminować człowieka w opiece nad osobą z niepełnosprawnością, dlatego studenci do tego nie dążą. Pracują nad rozwiązaniami technicznymi, włącznikami wody i światła, zamykaniem okien, specjalnymi kuchenkami. Spotykają się z rodzicami osób z niepełnosprawnościami, dokonują wizji lokalnych, uczą się osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, których predyspozycje co chwilę stawiają nowe wyzwania. Jak wykorzystują technologię w służbie potrzebującym? Na jakim etapie dziś są prace? Jak bardzo innowacyjny jest ten projekt w skali świata? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Jacek Zelewski (prezes Stowarzyszenia Dobra Wola), Jakub Kaczorowski ( współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli)

Data emisji: 02.08.2018

Godzina emisji: 12.16

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Innowatorski wózek, wznoszący na wysokości

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 13:50
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, a w "Stacji Nauka" prezentujemy Wam prototyp zmodernizowanego wózka inwalidzkiego autorstwa Michała Zwierza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec dziecka niepełnosprawnego może płakać

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 11:10
Muzyka Bartka Królika, artystę Kobasa Laksę, biznesmena Jacka Zalewskiego czy profesora Zbigniewa Izdebskiego oprócz tego, że znani są w przestrzeni publicznej, łączy jeszcze jedno: są ojcami dzieci z dysfunkcją intelektualną. 
rozwiń zwiń