Inteligentna Farma dla osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:07
Woda w kranie musi się sama zakręcać, światło samo gasić w odpowiednim momencie, kwiaty nie powinny być trujące - to tylko niektóre z wyzwań, które stoją przed zespołem projektowym Farmy Dobrej Woli, inteligentnego domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
Audio
  • Jacek Zelewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola i Jakub Kaczorowski, współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli opowiadają o tym projekcie (Stacja Nauka/Czwórka)
Jakub Kaczorowski, współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli i Jacek Zelewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola
Jakub Kaczorowski, współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli i Jacek Zelewski, prezes Stowarzyszenia Dobra WolaFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Farma Dobrej Woli to projekt ogromny, nowoczesny, którego w Polsce nigdy nie było. Chcemy stworzyć ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami, który będzie samowystarczalny, energooszczędny, ekologiczny i nowoczesny Jakub Kaczorowski

Farma Dobrej Woli to projekt, którego pomysłodawcą jest Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, tata Kuby, z upośledzeniem umysłowym. - Tak naprawdę to Kuba jest tym całym prezesem. Ja tylko mam tę przyjemność, że wykonuję jego polecenia, realizuję je - mówi gość Patryka Kuniszewicza. - Ta Farma to odpowiedź na wielką potrzebę rodziców osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza intelektualnymi. Codziennie zadajemy sobie pytanie, co będzie z tymi naszymi dziećmi, gdy my nie będziemy w stanie się nimi zajmować - dodaje.

Wyzwanie stworzenia inteligentnego domu dla osób z niepełnosprawnościami podjęli studenci Politechniki Warszawskiej. - To oni od kilku miesięcy tworzą farmę - mówi Jacek Zalewski. - Zaczynaliśmy od 30 osób, na pierwszym spotkaniu projektowym, a z każdym spotkaniem tych osób robiło się coraz więcej. W tej chwili około 60 studentów pracuje nad tym projektem - mówi Jakub Kaczorowski, współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli. 

Czytaj także:
niepełnosprawni dziecko wózek 1200.jpg
Niepełnosprawni uczniowie w polskiej szkole. "Trudna codzienność"

Zamieszkanie na Farmie Dobrej Woli planowane jest na 2021 rok. Pozostało niedużo czasu. Oczywiście już dziś wiadomo, że do tego czasu nie da się wyeliminować człowieka w opiece nad osobą z niepełnosprawnością, dlatego studenci do tego nie dążą. Pracują nad rozwiązaniami technicznymi, włącznikami wody i światła, zamykaniem okien, specjalnymi kuchenkami. Spotykają się z rodzicami osób z niepełnosprawnościami, dokonują wizji lokalnych, uczą się osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, których predyspozycje co chwilę stawiają nowe wyzwania. Jak wykorzystują technologię w służbie potrzebującym? Na jakim etapie dziś są prace? Jak bardzo innowacyjny jest ten projekt w skali świata? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Jacek Zelewski (prezes Stowarzyszenia Dobra Wola), Jakub Kaczorowski ( współorganizator projektu Farmy Dobrej Woli)

Data emisji: 02.08.2018

Godzina emisji: 12.16

pj

Czytaj także

Innowatorski wózek, wznoszący na wysokości

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 13:50
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością, a w "Stacji Nauka" prezentujemy Wam prototyp zmodernizowanego wózka inwalidzkiego autorstwa Michała Zwierza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojciec dziecka niepełnosprawnego może płakać

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 11:10
Muzyka Bartka Królika, artystę Kobasa Laksę, biznesmena Jacka Zalewskiego czy profesora Zbigniewa Izdebskiego oprócz tego, że znani są w przestrzeni publicznej, łączy jeszcze jedno: są ojcami dzieci z dysfunkcją intelektualną. 
rozwiń zwiń