Polskie Radio
Section05
opieka nad dzieckiem

Pomóc dzieciom z praskich ulic. Reportaż Joanny Bogusławskiej "Serduszko dla dzieci" [POSŁUCHAJ]

Aleksandra Smolińska i Jarosław Adamczuk od wielu lat pracują z dziećmi na warszawskiej Pradze. Założyli stowarzyszenie "Serduszko dla dzieci", które przeciwdziała wykluczeniu dzieci, dając im przestrzeń dla rozwoju. Organizują świetlice, warsztaty, zajęcia. Z ogromną pasją budują relacje ze swoimi podopiecznymi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Trójka pr poleca opieka nad dzieckiem Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci

Fundusze Europejskie: dzięki programowi Maluch+ będzie jeszcze więcej żłobków

"Maluch Plus" 2022-2029 jest programem wspierającym powstawanie i funkcjonowanie miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Celem programu jest zwiększenie dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz wymagających szczególnej opieki.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne Maluch plus dzieci opieka nad dzieckiem

Opieka nad chorym w rodzinie. Jak prosić o pomoc będąc opiekunem?

Jak wynika z badań niemal połowa opiekunów czuje bezradność, bezsilność, która potrafi paraliżować skuteczność działań opiekuńczych. Taki długo trwający stan może prowadzić do apatii, a nawet do depresji. Czy proszenie o pomoc w takiej sytuacji jest oznaką siły czy słabości? Aby móc być dobrym wsparciem dla kogoś, trzeba również zadbać o siebie. Mimo to opiekunowie często rezygnują z własnego życia, pracy i przyjemności, stając się pielęgniarką, dietetykiem, psychologiem i wieloma innymi w jednej osobie. 
Zobacz więcej na temat:  pielęgniarka opieka nad dzieckiem psychologia zdrowie Artur Wolski Strefa Rodzica

Minister Wójcik o przeciwdziałaniu przemocy: Przez lata nic nie zrobiono w tym temacie. My to zrobiliśmy

- Od 2020 roku, kiedy weszła w życie ustawa antyprzemocowa, zostało wydanych 9 tys. nakazów opuszczenia lokalu przez przemocowca i tylko w 3 przypadkach złożono zażalenie. To nie jest tak, że sprawy tego typu są poza zainteresowaniem państwa - mówił minister Michał Wójcik w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Michał Wójcik przemoc Solidarna Polska Dariusz Wieczorkowski opieka nad dzieckiem dzieci Ministerstwo Sprawiedliwości zabójstwo

"To odcisnęło piętno na mojej rodzinie i pracownikach biura". Lisiecki o groźbach, które otrzymuje

- Zwraca uwagę to, że w wielu słowach są zrobione błędy ortograficzne, można odnieść wrażenie, że ten tekst był tłumaczony na język polski, zrobione jest to nieudolnie i od razu to widać. Być może jest to związane z wojną na Ukrainie, to jeden z tropów, w niektórych mailach użyta była cyrylica - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo opieka nad dzieckiem dzieci Paweł Lisiecki Mirosław Skowron

"Realizuje konstytucyjne prawo rodziców". Prof. Bernacki o projekcie ustawy ws. ochrony dzieci

Prof. Włodzimierz Bernacki w Polskim Radiu 24 podkreślił potrzebę wprowadzenia ustawy o ochronie dzieci i wsparciu rodziców. - Chcemy, by był realizowany konstytucyjny obowiązek państwa dotyczący kształcenia dzieci w takim systemie wartości, który jest zgodny z system wartości rodziców - wyjaśnił wiceszef MEiN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo opieka nad dzieckiem dzieci

"Łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym". Stanisław Szwed o zmianach w kodeksie pracy

- Musimy mieć świadomość, że polityka rodzinna jest dziś bardzo ważna, choćby w kontekście demografii, jeżeli będziemy umożliwiali łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, to wszyscy odniesiemy z tego korzyść - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA POLSKA gospodarka polska społeczeństwo kodeks pracy opieka nad dzieckiem Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wiceszefowa MRiPS wskazuje najważniejsze zmiany

- Jesteśmy przekonani, że dzięki proponowanym zmianom proces deinstytucjonalizacji w pieczy zastępczej w Polsce przyspieszy - powiedziała wiceszefowa ministerstwa rodziny i pracy Barbara Socha, odnosząc się do procedowanego w Sejmu projektu noweli o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci opieka nad dzieckiem Ministerstwo Rodziny rodzina społeczeństwo dom dziecka

Maria Libura: świadomość społeczna dot. pomocy "trudnym dzieciom", jest zdumiewająco niska

- Obecnie w naszym kraju przetacza się dyskusja wokół ujawnionych przypadków stosowania przemocy wobec dzieci z niepełnosprawnościami - zwróciła uwagę Maria Libura z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ekspert ds. zdrowia skomentowała w ten sposób doniesienia z Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, gdzie siostry zakonne od lat miały dopuszczać się znęcania nad niepełnosprawnymi podopiecznymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieci przemoc zaburzenia rozwoju niepełnosprawni niepełnosprawność opieka nad dzieckiem społeczeństwo POLSKA małopolskie regiony

Ważna wystawa przed warszawską Kordegardą

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej i ich podopiecznych w nazistowskim obozie zagłady Treblinka. Kilka dni temu obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Te dwie rocznice łączą się i są upamiętnione w nowej wystawie przed warszawską galerią Kordegarda "Bursa Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej"
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Janusz Korczak Stefania Wilczyńska dzieci opieka nad dzieckiem wychowanie Żydzi Katarzyna Cygler Trójka

TYLKO U NAS Praca dla uchodźców z Ukrainy. "Przedsiębiorcy już starają się dostosować"

- Ilość miejsc na polskim rynku pracy szacujemy na mniej więcej 600 tysięcy. Wszystkich wakatów uchodźcami z Ukrainy nie obsadzimy, ale z tych dwóch milionów, które do nas przyjechały, ok. jedna trzecia jest w stanie znaleźć się na rynku pracy - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rynek pracy uchodźcy opieka nad dzieckiem POLSKA