Wąż Eskulapa i sympatyczne zaskrońce - spotkasz je w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 16:45
- W naszym kraju żyje pięć gatunków węży, z czego jeden dusi swoje ofiary. To wąż Eskulapa, który występuje bardzo rzadko, najczęściej w Bieszczadach, a jego ofiarami padają głównie myszy - mówi Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  
Audio
  • Węże, żyjące dziko w Polsce - które z nich możesz spotkać na swej drodze? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Matt Jeppson/Shutterstock.com

Zaskroniec, czyli także jeden z polskich węży, lubi zaś żyć blisko ludzi. - Zamieszkuje blisko wody, czyli w okolicach naszych domostw - tłumaczyła ekspertka. - Odżywiają się żabami, nie zagrażają ludziom. Osiągają nawet długość 1,5 m., są zmiennocieplne, a gdy się czegoś boją, strzelają substancją zapachową, a potem, jeśli to nie działa, udają martwe.

Informacje o tym, że należy wyciskać jad żmii, albo nacinać rany, można włożyć między bajki. Jeśli ukąsi nas ten wąż należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala, nie podnosić nogi wysoko i jak najmniej się poruszać

Które z węży na terenie Polski stanowią zagrożenie dla ludzi? Co robią węże jesienią i zimą? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 12.15

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zobacz rośliny owadożerne z bardzo bliska. Jeśli się nie boisz...

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 13:40
Rosiczki, muchołówki - jak polują i czy można je hodować w domu? Tego dowiedzieliśmy się podczas Festiwalu Roślin Owadożernych "Magiczna dżungla", który odbył się 5 maja w Warszawie, po patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna misja na Marsa. "Zbadają jądro planety"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 17:03
Pięć metrów - na tę głębokość w powierzchnię Marsa wwiercać się ma kolejna sonda, która swą wyprawę na Czerwoną Planetę rozpoczęła 12 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pogoda dla puchaczy. Jesień". Perypetie małych sów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 15:32
Najnowsza "Pogoda dla puchaczy" to jedna z cyklu książek edukacyjnych, których autorami są Marcin Kozioł i Bartek Jędrzejak, o życiu małych sympatycznych sówek. Tym razem odsłona nosi podtytuł "Jesień".
rozwiń zwiń