Zobacz rośliny owadożerne z bardzo bliska. Jeśli się nie boisz...

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 13:40
Rosiczki, muchołówki - jak polują i czy można je hodować w domu? Tego dowiedzieliśmy się podczas Festiwalu Roślin Owadożernych "Magiczna dżungla", który odbył się 5 maja w Warszawie, po patronatem Czwórki.
Audio
  • Zapraszamy na Festiwal Roślin Owadożernych (Stacja Nauka/Czwórka)
  • "Magiczna jungla" - relacja z wydarzenia cz. 1. (Stacja Nauka/Czwórka)
  • "Magiczna jungla" - relacja z wydarzenia cz. 2. (Czat Czwórki)
Rosiczka
RosiczkaFoto: Shutterstock.com

Jak tłumaczył Michał Gąstał, organizator wydarzenia, takie rośliny cechują się wyjątkową inteligencją i umiejętnością przystosowania do określonych warunków. Jego zdaniem "najmądrzejsze" są spośród nich muchołówki. - Mają skromne rozmiary, ale w procesie ewolucji nauczyły się liczyć i odmierzać czas. Potrafią też odróżnić, czy dotyka je przypadkowo spadający liść, kropla deszczu, czy przebiegająca zwierzyna, np. mucha, osa, pająk - coś, co nadaje się do zjedzenia - mówił ekspert.

Pułapki dzbaneczników mają pojemność nawet do 4 litrów, a ich ofiarami padają nie tylko owady, ale też niewielkie gryzonie, m.in. myszy, szczury, a nawet ptaki Michał Gąstal

Jak tłumaczył, wszystko dzięki specjalnie wykształconym włoskom, które "zamykają roślinę" wówczas, gdy owad jest w środku. Jakich jeszcze owadożerców spotkamy w Magicznej dżungli i kiedy kolejna odsłona Festiwalu? Czy takie rośliny można hodować w domu i jak o nie dbać, by były bezpieczne dla siebie i właścicieli? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz, a także Bruno i Paweł z Dobrzyniewa

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 12.31

kd/kul

Czytaj także

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:52
Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak lotos i kaczka odpychają wodę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 13:15
Gdy krople spadają na kwiat lotosu, tocząc się zbierają zanieczyszczenia i kurz, następnie odpływają. To zjawisko, dość powszechne w świecie faunyi flory, nazwano właśnie "efektem lotosu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mali krwiopijcy. Myszy kontra albatrosy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:21
Mysz domowa została wysiedlona przez człowieka na wyspę Midway 75 lat temu. Ssaki od tego czasu zadomowiły się tam i mają się świetnie. Rosną w siłę i stają się zagrożeniem.
rozwiń zwiń