Jak gry wideo poprawiają pracę mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:18
Gry typu strzelanki pomagają ćwiczyć spostrzegawczość i refleks, w grach zespołowych rozwijamy umiejętności interpersonalne, gry logiczne i strategiczne rozwijają pamięć, a jeszcze inne sprawiają, że mózg staje się… neuroplastyczny.
Audio
  • Popularny "Mario", gry strategiczne czy strzelanki - którą wybrać, by rozwinąć konkretne umiejętności? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ alphaspiri

gry komputerowe 1200.jpg
Fenomen gier komputerowych. Jak nas angażują?

Jak podkreślał ekspert to, ze gry nas wciągają spowodowane jest właśnie faktem, że angażują do pracy dużą część naszego mózgu. - Gry mogą powodować uzależnienie i nierzadko psują nam "zwykłe" życie, ale jednocześnie rozwijają wiele dodatkowych umiejętności – tłumaczył neurofizjolog dr Paweł Boguszewski z Polskiej Akademii Nauk. - Te zdolności oczywiście ograniczone są do konkretnych sytuacji, nie przenoszą się na codzienność. Bo gry nie są zabawką edukacyjną.

W jaki sposób gry z wirtualną rzeczywistością przekładają się na tę prawdziwa, otaczającą nas w realu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego przygotowanego przez Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 26.01.2018
Godzina emisji: 12.42

kd

Czytaj także

Dzień Radia. Przetworniki i głośniki - jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 14:13
11 kwietnia, by podkreślić rolę radia w codziennym życiu, obchodzimy wyjątkowe święto. Dzień Radia to dla nas okazja by sprawdzić jak działa technika cyfrowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beacony - jak wygląda życie w internecie rzeczy?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 14:43
Internet rzeczy ma nam pozwolić na korzystanie z naszych danych czy zasobów w jednym miejscu. To dzieje się również w Polskim Radiu, a uzupełnieniem tej technologii są właśnie beacony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lampki choinkowe. Ciche, dziś już tanie, bohaterki świąt

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 14:10
Świąteczne dekoracje to bardzo ważny punkt świątecznych przygotowań. Nowe bombki, łańcuchy stroiki. Warto także odpowiednio wybierać lampki choinkowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i mity dotyczące mikrofalówki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:49
Mikrofalówka potrafi zdziałać cuda: szybko odgrzać jedzenie, przygotować popcorn, a nawet... zainspirować. Czy mikrofale rzeczywiście nam szkodzą?
rozwiń zwiń