X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oni o niepodległości usłyszeli jako pierwsi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 14:46
4 listopada 1918 roku straż w klasztorze jasnogórskim przejął od załogi austriackiej oddział żołnierzy polskich 22 pułku piechoty pod dowództwem podporucznika Artura Wiśniewskiego. Na wieży klasztornej zawieszono biało-czerwoną flagę. Częstochowa pokazała, że odradza się Polska.
Audio
  • "Stacja Nauka" wprost z Częstochowy - miejsca, które jako pierwsze zawiesiło biało-czerwoną flagę w 1918 roku (Czwórka)
IV Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie
IV Liceum Ogólnokształcące w CzęstochowieFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Niestety - nie obyło się bez walk i daniny krwi, złożonej na ołtarzu niepodległości. W nocy w potyczce z rozbrajanymi Niemcami zginęło dwóch młodych częstochowian, 17-letni uczniowie: Włodzimierz Zagórski i Karol Sprynger.

"Stacja Kultura" była gościem IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, szkoły do której chodzili nastoletni bohaterowie, która wtedy nosiła nazwę Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza.

- Te tragiczne wydarzenia miały miejsce w nocy z 11 na 12 listopada. Wycofujące się oddziały niemieckie zastrzeliły chłopców, którzy pełnili wartę pod magistratem. Włodzimierz Zagórski i Karol Sprynger byli harcerzami i uczniami Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza - opowiada Aleksander Cieślak, nauczyciel. 

Wiktoria Resakowska, Wiktoria Piotrowska, Kacper Kurzak uczniowie klasy humanistycznej, 1 b, wraz z innymi kolegami i pod bacznym okiem nauczycieli zorganizowali wyjątkową akademię z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jak czują to święto? W organizację jakiego koncertu zaangażowała się Marcelina Otto? Jaki wyjątkowy gość odwiedził częstochowskie liceum, którego jest absolwentem? To wszystko wprost ze "Stacji Nauka" z Częstochowy?

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 9.11.2018

Godzina emisji: 12.09

pj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Weekend w Czwórce. 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 08:00
W wyjątkowe święto przygotowaliśmy dla Was specjalne audycje, relacje i wywiady, a także mnóstwo dobrej muzyki. Żeby uczcić 100 lat Niepodległej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraj w "Labirynt niepodległości" z MHP

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 13:55
- Gra przestrzenna, którą jest "Labirynt niepodległości", to jeden z naszych starszych pomysłów, wracamy do niego - mówi Gabriela Sierocińska-Dec z MHP. - Na placu Teatralnym w Warszawie stanie specjalny pawilon, a w nim konstrukcja - dodaje.
rozwiń zwiń