Zagraj w "Labirynt niepodległości" z MHP

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 13:55
- Gra przestrzenna, którą jest "Labirynt niepodległości", to jeden z naszych starszych pomysłów, wracamy do niego - mówi Gabriela Sierocińska-Dec z MHP. - Na placu Teatralnym w Warszawie stanie specjalny pawilon, a w nim konstrukcja - dodaje.
Audio
  • Gabriela Sierocińska-Dec opowiada o "Przystanku Niepodległość" i grze "Labirynt niepodległości" (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Muzeum Historii Polski jako pierwsze "wyszło w miasto" 11 listopada. A było to w 2006 roku. Od 12 lat jego pracownicy zachęcają do radosnego świętowania rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę. 

- Zapraszamy wszystkich na tegoroczny "Przystanek Niepodległość", by 10 i 11 listopada spotkali się z nami i zagrali w grę o niepodległość - mówi gość Kasi Dydo. - Zapraszamy by weszli do labiryntu, by prześledzić losy Polaków, którzy znaleźli się pod zaborami - dodaje. 

Grę "Labirynt niepodległości" zaczynamy w roku 1795, przez różne wydarzenia historyczne przechodzimy do 1923 Gabriela Sierocińska-Dec

Fabuła gry zaczyna się od wielkiego kufra, który na strychu znajdują uczestnicy zabawy. Wszelkie pamiątki w nim odkryte maja nas zachęcić do zastanowienia nad historią naszej rodziny. Gra zaczyna się od Królestwa Polskiego pod zaborem rosyjskim. - Poznajemy losy mieszkańców, konstytucję, walkę z zaborcą, tych z konspiracji i tych, którzy bywali na salonach. Przy powstaniu listopadowym rozmawiamy z gen. Chłopickim - wymienia gość Czwórki. - W trakcie gry dokonujemy też wyboru - czy zostajemy w kraju, czy udajemy się na emigrację - dodaje. 

Dla kogo jest ta gra? Czym jest jednodniówka "Jesteśmy" i jaki jest jej temat w tym roku? Jak szczególna publikacja ukazała się z okazji 100-lecia niepodległości Polski i co w niej znajdziemy? Kiedy będziemy mogli odwiedzić Muzeum Historii Polski w jego stałej siedzibie? O tym m.in. rozmawialiśmy w "Stacji Kultura".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 9.11.2018

Godzina emisji: 10.16

pj

Czytaj także

Wystawa w POLIN: "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:30
W jaki sposób urządzić państwo, aby wszyscy byli w nim szczęśliwi? Czy łatwo jest rządzić? O to pyta Maciuś, bohater książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", któremu poświęcona została wystawa w muzeum POLIN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepodległość ma rodzaj żeński

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 13:57
- "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy" odnosi się do kobiet, czyli ponad połowy naszego społeczeństwa - mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. - Proponuje, by przyjżeć się jak w dyskursach narodowych, a to one są treścią obchodów niepodległości, jak wygląda historia, narracje kobiece - dodaje. 
rozwiń zwiń