X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy jesteśmy chronicznie zmęczeni?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:00
Nawet 11 mln Polaków cierpi na tzw. zespół chronicznego zmęczenia, czyli takiego, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Możliwe przyczyny to tempo życia, nadmiar obowiązków i nieumiejętne zarządzanie energią.
Audio
  • Chroniczne zmęczenie - jak go unikać i jak z nim wygrać? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Doidam 10

To paradoks ludzkiej natury. Z jednej strony jesteśmy "leniami", więc chcemy w życiu tylko "leżeć i pachnieć", z drugiej brak bodźców działa na nas fatalnie - trzeba się czasem zmęczyć Ewa Jarczewska-Gertz

- To, że jesteśmy po prostu zmęczeni nie oznacza, że cierpimy na zespół chronicznego zmęczenia. Emocje związane z brakiem czasu czy stresem w pracy należy oddzielić od schorzeń, którym towarzyszy zmęczenie. To najważniejsze w początkowej fazie, gdy powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zdiagnozuje, co nam dolega. Zespół chronicznego zmęczenia jest na końcu drogi chorób - mówi dr Michał Sutkowski. A jak podkreślała Ewa Jarczewska-Gertz, zmęczyć się można zarówno sypiając za krótko, jak i przesypiając zbyt dużo czasu, a na nasz stan psychiczny ogromny wpływ ma zdrowie fizyczne i tryb życia. 

Zmęczenie towarzyszy bardzo wielu schorzeniom zarówno somatycznym, jak i neuropsychiatrycznym. Lekarz patrzący na pacjenta holistycznie, przeprowadzi diagnostykę i zauważy konkretne objawy. dr Michał Sutkowski

Co najbardziej wpływa na nasze przeciążenie? Jak z korzyścią dla siebie równoważyć dwie sfery: zawodową i prywatną? Gdzie szukać źródeł dobrej energii? O tym porozmawiamy w pierwszej godzinie audycji "Czat Czwórki. Czy czujemy się zmęczeni i jakie mamy sposoby na przemęczenie - o to Weronika Puszkar zapytała słuchaczy Czwórki w naszej sondzie.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Jarczewska-Gertz (psycholog SWPS), dr Michał Sutkowski (ekarz rodzinny, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 15.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chlubne uzależnienie. Pracoholizm ceniony społecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 09:44
- Pracoholizm to jedyne uzależnienie, które jest cenione - mówi psycholożka Aleksandra Figura. - Często za nim idzie sukces, awans, podziw, ale też cierpienie uzależnionego - wyjaśnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń