Czy jesteśmy chronicznie zmęczeni?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 17:00
Nawet 11 mln Polaków cierpi na tzw. zespół chronicznego zmęczenia, czyli takiego, które nie ustępuje pomimo odpoczynku. Możliwe przyczyny to tempo życia, nadmiar obowiązków i nieumiejętne zarządzanie energią.
Audio
  • Chroniczne zmęczenie - jak go unikać i jak z nim wygrać? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Doidam 10

To paradoks ludzkiej natury. Z jednej strony jesteśmy "leniami", więc chcemy w życiu tylko "leżeć i pachnieć", z drugiej brak bodźców działa na nas fatalnie - trzeba się czasem zmęczyć Ewa Jarczewska-Gertz

- To, że jesteśmy po prostu zmęczeni nie oznacza, że cierpimy na zespół chronicznego zmęczenia. Emocje związane z brakiem czasu czy stresem w pracy należy oddzielić od schorzeń, którym towarzyszy zmęczenie. To najważniejsze w początkowej fazie, gdy powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zdiagnozuje, co nam dolega. Zespół chronicznego zmęczenia jest na końcu drogi chorób - mówi dr Michał Sutkowski. A jak podkreślała Ewa Jarczewska-Gertz, zmęczyć się można zarówno sypiając za krótko, jak i przesypiając zbyt dużo czasu, a na nasz stan psychiczny ogromny wpływ ma zdrowie fizyczne i tryb życia. 

Zmęczenie towarzyszy bardzo wielu schorzeniom zarówno somatycznym, jak i neuropsychiatrycznym. Lekarz patrzący na pacjenta holistycznie, przeprowadzi diagnostykę i zauważy konkretne objawy. dr Michał Sutkowski

Co najbardziej wpływa na nasze przeciążenie? Jak z korzyścią dla siebie równoważyć dwie sfery: zawodową i prywatną? Gdzie szukać źródeł dobrej energii? O tym porozmawiamy w pierwszej godzinie audycji "Czat Czwórki. Czy czujemy się zmęczeni i jakie mamy sposoby na przemęczenie - o to Weronika Puszkar zapytała słuchaczy Czwórki w naszej sondzie.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ewa Jarczewska-Gertz (psycholog SWPS), dr Michał Sutkowski (ekarz rodzinny, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Chlubne uzależnienie. Pracoholizm ceniony społecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 09:44
- Pracoholizm to jedyne uzależnienie, które jest cenione - mówi psycholożka Aleksandra Figura. - Często za nim idzie sukces, awans, podziw, ale też cierpienie uzależnionego - wyjaśnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń