Wikipedia jest pełnoletnia, ale czy wiarygodna?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 14:32
15 stycznia 2001 roku powstała Wikipedia, początkowo jedynie anglojęzyczna. Dziś ma 18 lat, a opracowania tematów serwuje w 300 językach świata. Czy jej wiarygodność też się poprawiła? 
Audio
  • Monika Koperska-Aksamit opowiada o Wikipedii i jej wiarygodności (Stacja Nauka/Czwórka)
Dr Monika Koperska Aksamit
Dr Monika Koperska AksamitFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

W zbiorach Wikipedii odnajdziemy dziś 400 milionów haseł, pracuje nad nimi tysiące osób. Początkowo była mocno niedoceniana i świat nauki wyśmiewał ją jako źródło informacji. - Pamiętam ze swoich studenckich czasów, że cytowanie Wikipedii było przekreślane przez wszystkich prowadzących. Nie była uznawana jako źródło - mówi dr Monika Koperska-Aksamit, z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Wydziału Chemii UW. - Dziś błędy w niej opublikowane są bardzo szybko wychwytywane. Pracuje nad tym ogromny kolektyw ludzi, który cały czas sprawdza i edytuje materiały - dodaje. 

Dziś dobrą radą jest zaczynanie badań od Wikipedii, ale przejście od razu do linków i tam szukanie pogłębienia wiedzy Monika Koperska-Aksamit

Gość Czwórki podkreśla to, co mówią sami autorzy internetowej encyklopedii, że "autorzy Wikipedii to nie jest grupa superekspertów, ale ludzi, którzy mogą mieć swoje opinie". Rozmówczyni Patryka Kuniszewicza przywołuje amerykańskie badania z 2014 roku, dotyczące haseł w Wikipedii i ich porównanie z hasłami Encyklopedii Britannica, uważanej za najlepszą encyklopedię świata. Czy Wikipedia opatrzona jest większym błędem poznawczym niż Britannica? Jakie jest jej zaangażowanie polityczne? Czy jako wykładowca, Monika Koperska-Aksamit, swoich studentów cytujących Wikipedię odprawia z kwitkiem? I dlaczego w bibliotece Polskiego Radia, skąd nadawana była "Stacja Nauka" pachnie octem? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

Patryk Kuniszewicz i katalogi biblioteki Polskiego Radia fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka Patryk Kuniszewicz i katalogi biblioteki Polskiego Radia fot. Patryk Kuniszewicz/Czwórka

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Monika Koperska-Aksamit (Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Wydziału Chemii UW)

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 12.15

pj/kul

Czytaj także

Czy sztuczna inteligencja ma osobowość prawną?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 15:36
Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że robot Sophia otrzymał obywatelstwo w Arabii Saudyjskiej. Czy w związku z tym na takich samych zasadach jak człowiek posiada prawa, obowiązki i przywileje?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zostań naukowcem, nie ma co marnować czasu!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 13:52
- Zależy nam na tym, żeby badania i wszystko, co robią studenci miało użytek, nie tylko dla świata naukowego, ale również dla zwykłego człowieka - mówi Magda Kowalczyk, współorganizatorka IV Ogólnopolskiej Konferencji "I’m gonna be a scientist" - którą odwiedzamy z Czwórkowym mikrofonem. 
rozwiń zwiń