WWF Polska wystawia fakturę za zużycie Ziemi. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 16:07
Do 2050 roku mniej niż 10 proc. ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka. Oznacza to koniec różnorodności biologicznej na planecie.
Audio
  • Rachunek od Ziemi. Ile kosztuje korzystanie z naszej planety? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sumroeng chinnapan/shutterstock.com/cc

Proces zanikania środowiska przyrodniczego nie jest procesem naturalnym. W jakim stopniu ingerencja człowieka wpływa na naszą planetę? Ujawnia to najnowszy raport WWF "Living Planet Raport". O tym, jakie procesy opisuje i co będzie ich długofalowymi następstwami komentuje dziennikarz Czwórki Maciej Oswald

- Rośnie ostatnie pokolenie, które może uratować naszą planetę - liczby mówią same za siebie. Ziemia wystawiła ludziom fakturę - mówił dziennikarz. 

- Usługi, które świadczy nam nasza planeta i co pozwala nam de facto żyć - korzystanie z minerałów, wody, ziemi i powietrza, fakt, że przyroda nieustannie się odnawia i nas żywi - to na nich opiera się faktura, która opiewa na 125 bilionów dolarów rocznie. To szacunkowe koszty, jakie musielibyśmy zapłacić, za to, co dostajemy z natury za darmo - wyjaśniała ekspertka. - To pokazuje jak dużo bierzemy i jak mało dajemy w zamian - dodawała.

Naukowcy informują także o rozpoczęciu nowej epoki geologicznej Ziemi. Co to oznacza dla środowiska naturalnego? Jakie scenariusze opisują w raporcie badacze? Jak wiele gatunków znikło z planety od 1970 roku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 12.43

ac

Czytaj także

Przetwórnia śmieci. Z głośników płyną dźwięki...

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 15:20
Nasz reporter Bartłomiej Olek odwiedził nietypowe miejsce - zakład przetwarzania śmieci w Lublinie. Na terenie przedsiębiorstwa ustawione są głośniki, z których słychać... śpiew ptaków!
rozwiń zwiń
Czytaj także

WWF Polska. Na ratunek panterom śnieżnym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 12:57
- Panter śnieżnych na dzień dzisiejszy jest w Mongolii ok tysiąca. Na co dzień borykają się z wieloma zagrożeniami, głównie ze strony człowieka - przekonywała Misheel Jargalsaikhan, lekarz med., ambasadorka programu ochrony panter śnieżnych WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chemia w zniczach. Jak wpływa na nasze zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 17:44
Najlepsze są świece wytwarzane ze składników naturalnych. Najgorsze - ze słabej gatunkowo parafiny. Czy wszystkie znicze są neutralne dla naszego zdrowia?
rozwiń zwiń