Świętujmy Dzień Lasów - nie śmiecąc

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 13:54
21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. To dobry termin by wybrać się na spacer i posadzić drzewo, bo początek wiosny to na to najlepszy czas. 
Audio
  • Międzynarodowy Dzień Lasów obchodzimy 21 marca (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukiyanova Natalia frenta/Shutterstock.com

Międzynarodowy Dzień Lasów obchodzony jest dopiero od 2012 roku. - W tych krajach, w których bardzo zmieniliśmy środowisko, a takim krajem jest Polska, dobrze czasem lasowi pomóc - mówi dr inż. Anna Wierzbicka. - Szczególnie dlatego, że chcemy by lesistość Polski była coraz większa - dodaje. 

Są takie miejsca na Ziemi, w których las sobie świetnie radzi bez człowieka Anna Wierzbicka

Anna Wierzbicka zachęca by ten wyjątkowy dzień świętować posadzeniem drzewa. Podkreśla, że nie koniecznie należy wybierać sosnę, bo tam, gdzie gleba jest lepsza warto posadzić dąb. - W Międzynarodowym Dniu Lasu można wziąć udział w akcji sadzenia drzew organizowanej przez nasze nadleśnictwa lub miejscowe samorządy - zachęca. 

ryś pixabay 1200x660.jpg
Znikają lasy - znikają rysie

Podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać wchodząc do lasy to: spacerowanie wytyczonymi ścieżkami, niepłoszenie zwierząt i przede wszystkim nieśmiecenie. - Ciągle największym problemem w polskich lasach są śmieci i wchodzenie przez ludzi na tereny, które są wyłączone, jak uprawy leśne czy ostoje zwierząt - podkreśla rozmówczyni Patryka Kuniszewicza. 

A czy w lesie można korzystać z ambon? Co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzę? Czemu w lesie nie ma śmietników i czym są ścieżki edukacyjne? O tym w rozmowie ze "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Mateusz Kulik

Rozmawiał: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr inż. Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki)

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 12.32

pj

Czytaj także

Stare drzewa - serce leśnego ekosystemu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 16:15
Czy wiecie, że aby zastąpić jedno takie drzewo i ekosystem, który ono tworzy, trzeba zastąpić je kilkoma setkami młodych sadzonek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce lesistość wzrasta. Wciaż przybywa drzew

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:04
Lasy Państwowe każdego roku sadzą około 500 milionów drzew. W Polsce od końca II wojny światowej lesistość zwiekszyła się o prawie 10 procent, a będzie jeszcze lepiej. 
rozwiń zwiń