X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stare drzewa - serce leśnego ekosystemu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 16:15
Czy wiecie, że aby zastąpić jedno takie drzewo i ekosystem, który ono tworzy, trzeba zastąpić je kilkoma setkami młodych sadzonek?
Audio
  • W jaki sposób stare drzewa wpływają na ekosystem? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Picography/Pixabay

Martwe drzewa pełnią w przyrodzie ważną funkcję: są siedliskiem leśnych zwierząt i pożywieniem dla wielu gatunków. Magazynują wodę i... dwutlenek węgla. - To enklawy bioróżnorodności - mówił dr Marcin Kadej z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego. - Mieszka w nim cały zestaw różnorodnych gatunków: to ptaki, nietoperze, ssaki, wiewiórki, pszczoły i wiele odmian grzybów - wymieniał ekspert.

- Takie okazy mają coś, czego nie da się stworzyć sztucznie. Potrzeba kilkudziesięciu, a nawet setek lat - dodawał Piotr Tyszko-Chmielowiec, dendrolog.

Kiedy martwe drzewa zagrażają przyrodze? W jaki sposób pomagają naturalnemu środowisku i dlaczego mówi się, że są naszą polisą na przyszłość? Co mają wspólnego z ocieplaniem się klimatu i jak mogą nas zabezpieczyć przez kataklizmami? Czym zajmują się certyfikowani diagności drzew i dlaczego warto zwracać się do nich po opinię. O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Marcin Kadej (Instytut Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego); Piotr Tyszko-Chmielowiec (kierownik Instytutu Drzewa, współpracuje z Fundacją Ekorozwoju we Wrocławiu)

Data emisji: 23.10.2018

Godzina emisji: 12.27

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Korzenie jak internet. Czy drzewa są inteligentne?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:52
Czy rośliny i ludzie mają jakieś podobieństwa, jeśli korzenie potraktowalibyśmy jak stopy, a gałęzie jak ręce? - Bez większego nadużycia można powiedzieć, że drzewa mają swoją inteligencję - mówi Ewa Zaraś, dendrolożka z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WWF Polska. Na ratunek panterom śnieżnym

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 12:57
- Panter śnieżnych na dzień dzisiejszy jest w Mongolii ok tysiąca. Na co dzień borykają się z wieloma zagrożeniami, głównie ze strony człowieka - przekonywała Misheel Jargalsaikhan, lekarz med., ambasadorka programu ochrony panter śnieżnych WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plastik to cichy zabójca Ziemi. Jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 18:07
- Jest ogromnym zagrożeniem. Dopiero zaczynamy rozpoznawać skalę problemu, a już wiemy, że negatywnie wpływa na życie wszelkich stworzeń - mówi w rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem Will McCallum z brytyjskiego oddziału Greenpeace.
rozwiń zwiń