W co się ubrać latem? Może w coś z tlenkiem tytanu?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 14:36
Czarny kolor przyciąga promienie słoneczne. Sztuczne tkaniny są jak plastikowy worek. W co więc ubierać się latem?
Audio
  • Jakie ubrania wybierać latem? (Czwórka/Stacja Nauka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Gdy pogoda jest w kratkę warto ubrać się na cebulkę. Gdy świeci mocne słońce lepiej zrezygnować z ciemnych elementów garderoby, bo czarny kolor pochłania promienie słoneczne, szybko się nagrzewa. 

- Najprzyjemniejsze w dotyku są tkaniny bawełniane, są one też higroskopijne, nie nagrzewają się tak bardzo i umożliwiają naszej skórze oddychanie - mówi Wiktor Niedzicki, dziennikarz i popularyzator nauki. - Jednak promienie słoneczne mogą przenikać przez koszulkę bawełnianą, co może być niebezpieczne - dodaje. 

Instytut Włókiennictwa w Łodzi opracował tkaniny i dzianiny, które mają w sobie odpowiednie cząsteczki, pochłaniające promieniowanie nadfioletowe. Świetnie w tej roli sprawdza się tlenek tytanu. - To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy dużo pracują w słońcu - mówi ekspert. 

Jak to działa? I jak radzą sobie w upały osoby z krajów arabskich, które często ubrane są w specjalne wielowarstwowe stroje? Nie jest im gorąco? O tym m.in. w "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 9.07.2018

Godzina emisji: 12.36

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Idziemy na siłownię! "Trener pomoże osiągnąć nasze cele skuteczniej"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 17:20
- Proces przemiany naszego ciała powinien być dobrze zaplanowany. Trzeba wiedzieć, że będzie to oznaczało zmiany w naszym życiu. Musimy znaleźć czas, by na siłowni pojawić się dwa- trzy razy w tygoniu - mówił trener Michał Bukraba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całuj się na zdrowie. I dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 17:00
- Całujemy się, żeby wybadać nasze DNA - przekonuje dr Julita Czernecka. - Dla nas jest to przyjemność, dla naszego organizmu informacja, czy dany partner lub partnerka nadają się na potencjalnego rodzica - dodaje. 
rozwiń zwiń