By nie mieć czerniaka, korzystaj ze słońca rozsądnie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 11:34
- Często do wystąpienia tego typu nowotworu skóry prowadzi brak powściagliwości w korzystaniu z dobrodziejstw promieniowania słonecznego - mówi profesor Maciej Krzakowski, onkolog. - Można i trzeba korzystać ze słońca, ale w sposób rozumny - dodaje.
Audio
  • Czym jest czerniak i jaki krem z filtem wybrać by zabeczpieczyć swoją skóre przed promieniami słonecznymi? (Czwórka/Stacja Nauka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Samo Trebizan

- Czerniak to nie jest nowotwór, który występuje tak często jak nowotwór płuca, rak piersi, gruczołu krokowego, rak jelita grubego. Natomiast jest to nowotwór, który na przestrzeni ostatnich kilkunastu, kilkudziesięciu lat wykazywał największą dynamikę wzrostu zachorowań - mówi specjalista z Centrum Onkologii Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej. - Mam nadzieję, że działania profilaktyczne zahamują to tępo wzrostu, a może nawet odnotujemy spadek liczby zachorowań - dodaje. 

Profesor Krzakowski podkreśla, że ewidentnym czynnikiem kancerogennym w przypadku nowotworów skóry jest nadmierne działanie promieniowania ultrafioletowego. Zwraca uwagę na potrzebę chronienia głowy i twarzy, a także nie eksponowania ciała na mocne promienie słońca w godzinach 11 -14. 

Zabezpieczeniem przed promieniami słonecznymi są też kremy z filtrami, które dzielimy na fizyczne (mineralne) i chemiczne. Które z nich wybrać? Czy możemy skorzystać z otwartego kremu z zeszłego sezonu? Czy można być uczulonym na krem z filtrem? O tym w załączonym materiale dermatolog Małgorzata Marcinkiewicz opowiada Weronice Puszkar

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 12.21

pj/kd

Czytaj także

Promienie słoneczne - korzystaj z nich i broń się

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 14:12
- W słońcu dociera do nas 44 procent światła widzialnego, 53 procent podczerwieni, która rozgrzewa naszą skórę i 3 procent światła ultrafioletowego A i B - wymienia Monika Koperska-Aksamit. - Ten ostatni składnik to groźny czynnik i właśnie niego, podczas przebywania na słońcu, powinniśmy się obawiać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japonki nie są zdrowe dla naszych stóp

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 13:55
Nieustanne chodzenie w japonkach, choćby tylko przez czas wakacji jest groźne dla naszego ciała. Zaczyna się od stóp, ale dysfunkcje mogą pojawić się w biodrach czy kręgosłupie. 
rozwiń zwiń