Nowe badania. Sprawdź, czy umrzesz w ciągu 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 20:27
Niemieccy naukowcy opracowali test krwi, na podstawie którego są w stanie sprawdzić, czy w ciągu następnych 10 lat umrzemy.
Audio
  • Badania krwi - czy rzeczywiście można przewidzieć, kiedy umrzemy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Microgen/Shutterstock.com

shutterstock pływak woda basen 1200.jpg
Chlorowana woda. Sprawdź, czy jesteś bezpieczny w basenie

Badacze wskazali kilkanaście biomarkerów znajdujących się w ludzkiej krwi, przebadali prawie 50 tys. osób. - Nasza krew zawiera bardzo wiele różnych związków, które pochodzą m.in. z narządów, przez które przepływa: jelit, czy nerek. To wszystko, co znajduje się we krwi informuje nas co jemy, ale także w jakim stanie znajdują się te narządy - tłumaczył prof. Marcin Ufnal z Warszawskiego  Uniwersytetu Medycznego. - Na podstawie konkretnych markerów możemy ocenić, jakie jest ryzyko niewydolności tych narządów, a w konsekwencji śmierci.

Wyniki niemieckich badań były zaskakujące: aż osiemdziesiąt trzy procent wskazań było zgodnych z rzeczywistością. Jak przeprowadza się takie badania? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Maciej Wójcik

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 24.09.2018

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Odra powraca. Czy czeka nas epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:46
- W Europie obserwujemy ogromny, kilkusetprocentowy wzrost zachorowań na odrę. Pojawiły się również zgony z powodu tej choroby - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń