Odra powraca. Czy czeka nas epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:46
- W Europie obserwujemy ogromny, kilkusetprocentowy wzrost zachorowań na odrę. Pojawiły się również zgony z powodu tej choroby - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz w rozmowie z Czwórką.
Audio
  • Powrót odry - jak się przed nią ustrzec? Czym są szczepionki, jak działają i jak się je wytwarza? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Subbotina Anna/shutterstock.com

Choć o odrze niemal już zapomniano, bo - po wynalezieniu szczepionki choroba ta niemal przestała występować w krajach rozwiniętych - według WHO tylko w tym roku na terenie Europy na odrę zapadło ponad 41 tys. osób, pojawiły się pierwsze przypadki śmiertelne. - To jedna z najbardziej zaraźliwych chorób. Na przykład jeśli do klasy pełnej uczniów wejdzie chora nauczycielka, możemy być pewni, że po lekcji wszystkie te dzieci także zachorują - mówiła dr Iwona Paradowska-Stankiewicz

Odra ma nawet kilkunastodniowy okres wylęgania. To oznacza, że przez ten czas, już możemy zakażać i nawet o tym nie wiedzieć. dr Iwona Paradowska-Stankiewicz

Jak tłumaczyła, objawy odry to najczęściej gorączka powyżej 38 stopni, ale także gorsze samopoczucie, kaszel, katar, łzawienie i światłowstręt. - Odra wywołuje różne powikłania i to one są najgroźniejsze, są przyczyną hospitalizacji, a nawet zgonów. Do najczęstszych należą zapalenia płuc, opon mózgowych, ale także biegunki z odwodnieniem - mówiła ekspertka. Jakie są przyczyny rozwoju odry w Europie, jak rozwija się ta choroba i czy rzeczywiście grozi nam epidemia? Jak produkuje się szczepionki - także na odrę? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 12.25

kd/mko

Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić - czy zagrożone jest zdrowie publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:47
Jedni twierdzą, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, a nakłanianie do nich wynika ze zmowy firm farmaceutycznych. Inni przestrzegają przed poważnymi, epidemiologicznymi konsekwencjami nieszczepienia dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młody Innowator. Jak uczniowie-naukowcy zmieniają świat?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 15:49
Zakończył się 11. konkurs Młody Innowator pod hasłem "Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie". Wygrał projekt "Aparat zdrowia" Katarzyny Chrapko, a wydarzenie odbyło się pod patronatem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer z ludzkich komórek wykryje chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:27
Naukowcy ze Szwajcarii zaprojektowali i zbudowali najbardziej złożony do tej pory system obliczeniowy - z biologicznych komórek. Funkcjonuje on na podobnej zasadzie, jak elektroniczne procesory.
rozwiń zwiń