Chlor w wodzie. Sprawdź, czy jesteś bezpieczny w basenie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 18:02
Chlorowanie wody to jeden z najpopularniejszych sposobów na jej uzdatnienie, czyli uczynienie wody bezpiecznej dla naszego zdrowia. Jak działa na ludzi?
Audio
  • Czy pływanie w basenie jest bezpieczne dla zdrowia? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/wavebreakmedia

shutterstock kot kotek łapka 1200.jpg
Dlaczego koty nas drapią?

Chlor to pierwiastek chemiczny występujący w postaci gazu ponad dwukrotnie cięższego od powietrza, silny utleniacz, środek dezynfekujący i wybielacz. - Proces dezynfekcji z użyciem chloru zapewnia właśnie bezpieczeństwo użytkownikom m.in. basenów - mówiła Agnieszka Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. - Bo woda w basenie nie jest jałowa, zanieczyszczana jest zarówno w transporcie, jak i przez samych pływających.

ZOBACZ TAKŻE Słuchawki idealne - na co zwracać uwagę przy wyborze? >>>

Jak podkreślała ekspertka, procesy chemiczne, przeprowadzane za pomocą chloru przebiegają bardzo szybko i intensywnie, co unieszkodliwia i niszczy florę bakteryjną. Chlor poprzez swoje właściwości drażniące może wpływać negatywnie na śluzówki czy układ oddechowy człowieka. Dlatego dawki, które stosowane są w basenach, są niewielkie, by były całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Jak jeszcze działa chlor w wodzie basenowej i co tak naprawdę – jeśli nie ten pierwiastek - stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia w tych obiektach? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Adrianna Janiszewska. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 23.09.2018

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

O wodzie pamiętajmy nie tylko w lany poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 16:09
"Sanus per aquam" czyli "zdrowy poprzez wodę" to prawda, która znana jest już od czasów starożytnych. - Woda to lekarstwo i nośnik dobrego zdrowia. To podstawa życia na Ziemi - mówiła w rozmowie z Kają Zemłą Anna Sierpowska ze Studia Sante. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego koty nas drapią?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:37
Kochasz, przytulasz, wszystko jest super, ale nagle... haps! Dlaczego koty znienacka gryzą i drapią. I czy rzeczywiście robią to znianacka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek - to on naruszył czystość wód

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:21
- Jeszcze występują, zarówno wśród wód śródlądowych jak i oceanicznych, takie miejsca, które są czyste - mówi prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej. - W Polsce jest to kilka jezior w zachodnio-pomorskim, Kotlinie Kłodzkiej czy na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim - dodaje. 
rozwiń zwiń