Świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości. Czwórka na Festiwalu Niepodległa

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 15:49
Trzy dziedzińce, trzy sceny, ponad 700 wydarzeń, w tym sporo dobrej muzyki - to wszystko w ramach Festiwalu Niepodległa, który 11 listopada odbył się w Warszawie. Czwórka była na miejscu!
Audio
  • Jesteśmy na Festiwalu Niepodległa - posłuchaj, co się działo (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Velishchuk Yevhen/Shutterstock.com

Świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach. Zajrzeliśmy na scenę taneczną przy Pałacu Prezydenckim, gdzie uczyliśmy się tradycyjnych tańców polskich, m.in. "obyrdka", kujawiaka, czy "majestatycznego poloneza", jak zapowiadał Patryk Kuniszewicz, dziennikarz Czwórki. Byliśmy także obecni przy scenie muzycznej, gdzie zagrali m.in. Bovska i Pokahontaz. O polskim Hymnie opowiadał nam Janusz Prusinowski, muzyk, organizator sceny tanecznej podczas Festiwalu Niepodległa, szef festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. - W XIX w. przez całą Europę i świat przeszła wielka moda na mazurki. Była związana z emigracją, legionami, ale i sympatią do Polski, walczącej o niepodległość. Wówczas powszechne było muzykowanie, a legioniści nucili tę melodię. Józef Wybicki ułożył tekst do melodii, która była więc powszechnie znana - opowiadał rozmówca Czwórki.

ZOBACZ TAKŻE Tak świętowaliśmy niepodległość w Czwórce >>>

Gościem Czwórki był też Rafał Bałaś, Góral, który niepodległość świętował grając na dudach. Sprawdziliśmy również, od nazw których miejscowości pochodzą nazwiska Józefa Piłsudskiego, czy Romana Dmowskiego - jak formułowały się polskie nazwiska w XIX w.? 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Mat. przygotowali: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 11.11.2018

Godzina emisji: 12.07

kd

Czytaj także

Kopciuszek Krakowa czy miasto marzeń? Prawda o Nowej Hucie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 17:30
Niektórzy mówią, że to Kopciuszek Krakowa, inni, że to bardzo niebezpieczne miejsce. Jaka jest prawda o Nowej Hucie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wesele z perspektywy muzyków. "To po prostu ciężka praca”

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 15:00
Ten zawód to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim ciężka praca. Państwo młodzi mają najczęściej wysokie wymagania, a do tego trzeba umieć dobrze grać, mieć świetną kondycję i dużo cierpliwości.
rozwiń zwiń